Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LATO W BYSZEWACH

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2020
  • Barwny, 80 min

    Okres zdjęciowy: 1 - 8 sierpnia 2020.
    Lokacje: Byszewy, Jedlicze, Grotniki, Łódź, Nakielnica, Nowe Skoszewy, Plichtów, Stare Skoszewy.

Ekranizacja opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Akcja filmu osadzona jest m.in w dworze w podłódzkich Byszewach, do którego pisarz po raz pierwszy przyjechał w czerwcu 1911 r. Iwaszkiewicz jako młody chłopak wielokrotnie odwiedzał to miejsce jako korepetytor sześciu braci Świerczyńskich, którzy spędzali wakacje we dworze swojego wuja - Józefa Plichty. To właśnie wydarzenia jakie miały miejsce podczas jego letnich pobytów w Byszewach w latach 1911 - 14 oraz 1929 stały się dla pisarza inspiracją do napisania opowiadania "Panny z Wilka". Iwaszkiewicz zauroczony atmosferą dworu w Byszewach po latach pisał, że "ze wszystkich miejsc jakie spotkał w młodości najważniejszy stał się dla niego dom w Byszewach". Film osadzony jest więc w scenerii, która była autentyczną areną wydarzeń opisanych w opowiadaniu zaś niektórzy historycy literatury twierdzą nawet, że pod postaciami sześciu sióstr z Wilka ukryte są autentyczne postacie sześciu braci Świerczyńskich, w których życiorysach można znaleźć ewidentne analogie do losów panien z opowiadania. Fabuła film opiera się nie tylko na opowiadaniu "Panny z Wilka", ale również na dziennikach oraz wierszach pisarza. W filmie pojawiają również wątki biograficzne z życia pisarza nie pojawiające się w opowiadaniu jak np. wątek przyjaźni pisarza z pułkownikiem Józefem Świerczyńskim. Główną oś dramaturgiczną filmu stanowi jednak przede wszystkim psychologiczny portret bohatera opowiadania - Wiktora Rubena, który po piętnastu latach wraca do miejsc swojej młodości, z którą symbolicznie się rozstaje wypowiadając w jednej ze scen słowa: "Lato się we mnie przełamało". Pobyt u wujostwa w Byszewach i konfrontacja z siostrami z pobliskiego Wilka uświadamia bohaterowi ostatecznie, że powrót do świeżości młodzieńczych odczuć jest niemożliwy. W filmie uwypuklony jest także prawie pominięty w adaptacji Wajdy i nawiązujący do autentycznych zdarzeń z życia Iwaszkiewicza wątek wojennej traumy bohatera, który stał się poważnym powodem, dla którego bohater nie potrafi nawiązać prawidłowej relacji z kobietami. Film "Lato w Byszewach", który powstał w ramach projektu "Byszewy - kraina młodości Iwaszkiewicza" jest swego rodzaju impresją, w której wątki biograficzne z życia Iwaszkiewicza przeplatają się z fikcją literacką tworząc wielowarstwową fabułę.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PANNY Z WILKA
Opowiadanie
AutorJarosław Iwaszkiewicz

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

2024.03.01 04:53:48
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.