PIĄTKA Z ULICY BARSKIEJ
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1953
- Premiera:1954. 02. 27
- Gatunek:Film obyczajowy, Film polityczny
- Barwny, 3400 m, 110 min
Okres zdjęciowy: 28 stycznia - październik 1953.
Lokacje: Głogów (ruiny kościoła Bożego Ciała, ruiny Teatru Miejskiego przy ul. Rynek 7, ul. Balwierska), Ruda Pabianicka, Włocławek, Warszawa (ul. Próżna, Plac Grzybowski, Mariensztat, gmach sądu przy Alei Solidarności 71, kanały pod trasą W- Z, trasa W- Z, Plac Zamkowy, Mariensztat, ul. Krakowskie Przedmieście).
Rozgrywający się w zrujnowanej Warszawie roku 1947 dramat społeczny. Historia trudnej reedukacji zdeprawowanych przez wojnę chłopców, których reakcyjne podziemie usiłuje wykorzystać do swoich celów. Pięciu młodych chłopców, którzy przywykli do wojennego stylu życia, nie potrafili dostosować się do nowych warunków i wchodzi na drogę przestępczą. Stają przed sądem oskarżeni o kradzież. Ponieważ nie zjawił się świadek oskarżenia, Radziszewski, otrzymują dwa lata więzienia z zawieszeniem. Opiekę kuratora sprawuje nad nimi robotnik Wojciechowski. Reedukację utrudnia działalność przedstawicieli reakcyjnego podziemia. To oni żądają "unieszkodliwienia" owego świadka. Radziszewski zwabiony przez chłopców do piwnicy w czasie bójki wpada do wyrwy i zabija się. Odtąd nad chłopcami ciąży to nie chciane zabójstwo . . . Dwaj chłopcy otrzymują dzięki kuratorowi pracę przy budowie Trasy W-Z. Jeden z nich, Kazek, zakochuje się w Hance, dziewczynie pracującej jako kreślarz. Podziemie planuje wysadzenie w powietrze Trasy W-Z. Ma w tym wziąć udział "piątka z ulicy Barskiej". Chłopcy odmawiają jednak posłuszeństwa. Milicja udaremnia zamach, ale Kazek zostaje ciężko ranny. Nie wiadomo, czy wyżyje i czy chłopcy staną przed sądem . . .
Fragment filmupokaż
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- ZdjęciaJaroslav Tuzar
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Oświetlenie
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Wykonanie muzykiorkiestra
- Dyrygent
- Choreografia
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- KonsultacjaAleksander Bachrach
- Fotosy
- Kierownictwo produkcji
- Współpraca produkcyjna
- Kierownictwo zdjęć
- Script (Sekretariat planu)
- Produkcja
- Obsada aktorskaHankaKazek SpokornyJacek SiwickiLutek KozłowskiZbyszek MocarskiFranek KrukMarek Koziołciotka Kazka SpokornegoEdwardowa, opiekunka ZbyszkaMaria Radziszewska, siostra ZygmuntaRadziszewska, matka Zygmunta i Mariisędziamatka Markamurarz Wojciechowski, kurator chłopcówinżynier na budowie trasy W-Zrektor konserwatoriummajster MaciszZenon, szef szajkiNowak, kierownik budowyKozłowski, ojciec Lutkamaszynista kolejki transportowejZygmunt Radziszewskiredaktorświadek na procesie chłopców; nie występuje w napisachnie występuje w napisachmurarz; nie występuje w napisachstudent; nie występuje w napisachnie występuje w napisachmuzyk; nie występuje w napisachrobotnik; nie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisach; informacja za "Almanachem Sceny Polskiej 1984/85"chłopak strzelający ze szklanej dmuchawki w majstra Macisza; nie występuje w napisachsędzia; nie występuje w napisachmilicjant, świadek na procesie chłopców; nie występuje w napisachminister; nie występuje w napisachświadek na procesie chłopców; nie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachmilicjant doprowadzający chłopców do sądu; nie występuje w napisachrobotnik chcący dostać się na kursy majstrów; nie występuje w napisachnie występuje w napisach; informacja zaczerpnięta z ankiety personalnej złożonej w PWSF w czasie egzaminów wstępnych na Wydział Organizacji Produkcji FilmowejFronczak; nie występuje w napisachlekarz; nie występuje w napisachświadek na procesie chłopców; nie występuje w napisach
- Narrator
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
PIĄTKA Z ULICY BARSKIEJ | |
Powieść | |
Autor | Kazimierz Koźniewski |
Nagrodyschowaj
- 1954Cannes (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Nagroda Jury
- 1954Edynburg (MFF)-dyplom
- 1955Nagroda Państwowa
wyróżnienie