Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LĘK WYSOKOŚCI

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2011
 • Premiera:
  2012. 04. 20
 • Barwny (negatyw: Kodak), 87 min

  Okres zdjęciowy: 19 listopada - grudzień 2009, czerwiec 2010.
  Lokacje: Warszawa (m.in. ul. Krajewskiego), Śląsk, Tatry.

  Film dedykowany tacie reżysera.

Udany debiut pełnometrażowy Bartka Konopki, autora nominowanego do Oscara Królika po berlińsku. To rewelacyjnie zagrana historia trudnej miłości syna do chorego psychicznie ojca. Film poetycka elegia. Tomek przychodzi do mieszkania zmarłego ojca, żeby uporządkować rzeczy. Zaczyna sobie przypominać ostatnie, bardzo trudne dla niego miesiące.
Tomek jest odnoszącym sukcesy dziennikarzem telewizyjnym. Ma piękną żonę, która spodziewa się dziecka. Niedawno wprowadzili się do nowego mieszkania. Z równowagi wytrąca go wiadomość ze Śląska, że jego ojciec znowu znalazł się w szpitalu. Do Tomka powracają dawne lęki i niepokoje. Wraca życie, od którego chciał się odciąć. Ojciec jest chory psychicznie. Trudno z nim nawiązać kontakt, bywa agresywny. Żyje w swoim świecie, który niewiele wspólnego ma z tym prawdziwym. Tomek z jednej strony czuje potrzebę ratowania ojca i odbudowania z nim więzi, z drugiej jest w nim silna niechęć i strach przed psychiczną chorobą. Gdzieś czai się też lęk, że jest taki sam jak ojciec.
Kierowany poczuciem obowiązku Tomek jedzie na Śląsk. Powoli zaczyna walkę, wraca miłość. To trudne. Ojciec i syn na przemian przyciągają się i odpychają. Jest jeszcze choroba, która zmienia ojca nie do poznania. Film budowany jest na kontrastach, tak w warstwie wizualnej jak i emocjonalnej, wpisana jest w niego dwoistość. Chłód Warszawy kontrastuje z rozedrganiem Śląska.
W filmie nie ma prostych odpowiedzi ani rozwiązań. Jest lekkie zawieszenie, nie ma happy endu. Tomek może się podnieść i wrócić do swojego życia, do żony, od której się odsunął. Może też zostać tam, gdzie jest, w świecie ojca, ubrany w jego sweter. Coś w jego twarzy sugeruje nam jednak, że jest nadzieja. W filmie są wątki autobiograficzne Bartka Konopki, który dedykował go tacie. Za debiut fabularny otrzymał nagrodę na festiwalu filmowym w Gdyni. [TVP]

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2011
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za debiut reżyserski lub drugi film
 • 2011
  Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych; od roku 2012 Gdynia Film Festival)-Nagroda za charakteryzację
 • 2011
  Ińsko (Ińskie Lato Filmowe)-"Złota Rybka"
 • 2011
  Bombaj (Mumbai Film Festival)-II Nagroda "The Silver Gateway Award"
 • 2011
  Mannheim-Heidelberg (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Wyróznienie Specjalne
 • 2012
  Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia")-"Jańcio Wodnik" za zdjęcia
 • 2012
  Lecce (Europejski Festiwal Filmowy)-Nagroda za zdjęcia
 • 2012
  Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Nagroda Jury Młodzieżowego
 • 2012
  Konin (Przegląd Polskich Filmów Fabularnych "Debiuty")-Nagroda Publiczności
 • 2013
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: Odkrycie roku
 • 2012
  Częstochowa (do roku 2014 Rzeszów) (Festiwal Filmów Optymistycznych "Multimedia Happy End")-Nagroda za zdjęcia

LĘK WYSOKOŚCI w internecie

2024.03.01 03:48:28
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.