PAMIĘTNIK PANI HANKI
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1963
- Premiera:1963. 08. 30
- Gatunek:Komedia
- Czarno-biały, 3042 m, 99 min
Lokacje: Warszawa (Tor Wyścigów Konnych na Służewcu), Pszczyna.
Ekranizacja głośnej książki Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, jednego z najpopularniejszych pisarzy dwudziestolecia międzywojennego. Prawie wszystkie jego powieści doczekały się adaptacji filmowych, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Dość wymienić adaptacje "Kariery Nikodema Dyzmy", "Znachora" i "Profesora Wilczura". Zrealizowany w 1963 roku "Pamiętnik Pani Hanki" to film lekki, nieco ironiczny.
Tytułowa bohaterka jest kobietą młodą i piękną, lecz wewnętrznie ubogą, by nie rzec głupią. Życie upływa jej w zbytku (mąż - prominentny dyplomata), a jedyną formą aktywności są bale, rauty i mniej lub bardziej zobowiązujące erotyczne gierki. Nie wystarcza to jednak Hance. Wciąż narzeka na nudę i męża, z którym nie potrafi znaleźć wspólnego języka. By odmienić swą monotonną egzystencję nawiązuje romans z Robertem Tonnorem. Niestety, za sprawą tego związku bohaterka wplątuje się w intrygi i afery szpiegowskie. Niebawem jej kochanek zostaje zdemaskowany jako szpieg. Wybucha skandal, który udaje się zatuszować. Pani Hanka wraz z mężem bierze udział w rządowym bankiecie z okazji przyjazdu do Polski "z wizytą przyjaźni" ministra Rzeszy Niemieckiej - Hermanna Göringa... Wybucha wojna. Pani Hanka jest jedną z pierwszych ofiar hitlerowskiego lotnictwa.
Stanisław Lenartowicz zadbał o wierne oddanie kolorytu przedwojennej Warszawy, zwłaszcza życia jej wyższych sfer. "Pamiętnik..." przepaja niespokojna atmosfera tamtych lat. Z obawami i przeczuciami nadciągającej wojny kontrastują bezmyślność, beztroska i dobre samopoczucie demonstrowane podczas bankietów z okazji wizyt wysokich dygnitarzy III Rzeszy. Film ma też staranną oprawę scenograficzną i kostiumową. Wnętrza hoteli, nocnych lokali, kreacje i toalety robią wrażenie nawet po latach.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- RzeźbyA. BereszczyńskiF Popłoński
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Śpiew
- Wykonanie muzykiorkiestra
- Dyrygent
- Choreografia
- Taniecw napisach imię: Bogdan
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorskaw napisach nazwisko: Madziarz
- Fryzury
- KonsultacjaJan DrohojowskiTadeusz FalewiczStanisław Rostworowski
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskaHanka Renowicka, z domu NiementowskaJacek Renowicki, mąż pani HankiHalszka Korniłowska, przyjaciółka pani HankiElisabeth Normann, "żona" Renowickiegociotka pani Hankikobieta z towarzystwaAlbin Niementowski, stryj pani Hankihrabia TotoFred Van Houben, detektyw z BrukseliRobert Tonnorkobieta na rauciebrunetka na raucieambasador DowgirddziedzicLutek Wybranowskipułkownik Woszczewskipułkownik KolczyńskiwywiadowcaWładek Brzeskiporucznik Jerzy Sochnowskiinspektor policjioficer policjitancerka; nie występuje w napisachchłopak na dworcu; nie występuje w napisachoficer, kolega Tota; nie występuje w napisachnie występuje w napisach; informacja za "Słownikiem Biograficznym Teatru Polskiego T. 2"słynny pieśniarz [postać wzorowana na Janie Kiepurze, choć nazwisko to w filmie nie pada]; nie występuje w napisachnie występuje w napisachwywiadowca Kozioł; nie występuje w napisachHermann GöringMuszka Zdrojewska; nie występuje w napisachfałszywy porucznik Sochnowski; nie występuje w napisachlokaj; nie występuje w napisachuczestnik spotkania; nie występuje w napisachgość na raucie rozmawiający z Niementowskim; nie występuje w napisachgenerał; nie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
PAMIĘTNIK PANI HANKI | |
Powieść | |
Autor | Tadeusz Dołęga-Mostowicz |
Patrz także:schowaj
- 2013Spektakl telewizyjny / Jerzy Wasowski Antoni Marianowicz / Borys Lankosz