1999
Koniec wieku - ankieta "Polityki" 7 miejsce w ankiecie "Najciekawsze filmy polskie XX wieku"
1996
Nowogard (Ogólnopolski i Międzynarodowy Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego "Ekofilm") Nagroda Specjalna
1994
Samowar, Nagroda Entuzjastów Kina (przyznawana przez DKF w Świebodzinie)
1994
Łagów (Lubuskie Lato Filmowe) Srebrne Grono
1994
Karlovy Vary (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Nagroda Specjalna
1993
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Wielka Nagroda "Złote Lwy"
1981
Gijon (MFF dla Dzieci i Młodzieży) Nagroda Jury Katolickiego OCIC
1981
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Wielka Nagroda Festiwalu "Złote Lwy Gdańskie"
1981
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Wyróżnienie Honorowe
za rolę, nagrodę otrzymał/a
Bogusław Linda
1981
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Wyróżnienie Honorowe
za rolę, nagrodę otrzymał/a
Krzysztof Zaleski
1981
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Wyróżnienie Honorowe
za scenografię, nagrodę otrzymał/a
Andrzej Przedworski
1981
Berlin (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Srebrny Niedźwiedź za rolę, nagrodę otrzymał/a
Barbara Grabowska
1980
Złota Kamera (przyznawana przez pismo "Film")
w kategorii: debiut aktorski; za rok 1979; nazwa nagrody "Nagroda "Filmu", nagrodę otrzymał/a
Tadeusz Bradecki
1980
Chicago (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Złoty Hugo
1980
Cannes (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Nagroda FIPRESCI
1980
Berlin (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Nagroda Interfilm (Międzynarodowe Jury Ewangelickie)
1979
Moskwa (MFF) nagroda FIPRESCI
1979
Moskwa (MFF) Złoty Medal
1979
Lublin (Międzynarodowe Forum Filmowe "Człowiek-Praca-Twórczość") nagroda publiczności
1979
Linz (MFF) wyróżnienie
1979
Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Jantar za podjęcie problematyki szczególnie ważnej w zakresie ideowego, moralnego i intelektualnego dojrzewania młodego pokolenia. Jury uznało, że film ten najpełniej stawia problem wyborów życiowych, stwarzając płaszczyznę do przemyśleń nad ideałem współczesnego młodego pokolenia.
1979
Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Nagroda za rolę kobiecą
w wyniku plebiscytu publiczności, nagrodę otrzymał/a
Halina Łabonarska
1979
Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Nagroda za rolę męską
w wyniku plebiscytu publiczności, nagrodę otrzymał/a
Jerzy Stuhr
1979
Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Wielki Jantar za pełnometrażowy debiut fabularny za szczególnie interesujące przedstawienie problemów naszej współczesności
1979
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za rolę kobiecą, nagrodę otrzymał/a
Halina Łabonarska
1979
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za rolę męską, nagrodę otrzymał/a
Jerzy Stuhr
1979
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Wielka Nagroda Festiwalu "Złote Lwy Gdańskie"
1978
1978
Łagów (Lubuskie Lato Filmowe) Nagroda ZSMP
za podjęcie ważnego społecznie tematu młodzieży trudnej w aspekcie problematyki moralnej i wychowawczej, nagrodę otrzymał/a
Mieczysław Waśkowski
1978
Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Wyróżnienie, nagrodę otrzymał/a
Mieczysław Waśkowski
1978
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za rolę męską
nazwa nagrody "Srebrna Plakietka", nagrodę otrzymał/a
Krzysztof Janczar
1977
Tampere (Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych) Wyróżnienie
1977
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Nagroda Jury Dziecięcego "Marcinek"
1977
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Srebrne Koziołki
za scenariusz i reżyserię, nagrodę otrzymał/a
Jadwiga Kędzierzawska
1977
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Srebrne Koziołki
za zdjęcia, nagrodę otrzymał/a
Jerzy Łukaszewicz
1977
1977
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Główna "Srebrne Lwy Gdańskie" za "reżyserię i poszukiwania formalne"
1976
Teheran (MFF dla Dzieci) dyplom irańskiego Radia i Telewizji
1976
Teheran (MFF dla Dzieci) wyróżnienie irańskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki
1976
Teheran (MFF dla Dzieci) Złota Statuetka
1976
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za zdjęcia, nagrodę otrzymał/a
Stanisław Loth
1975
Złoty Ekran (przyznawany przez pismo "Ekran")
w kategorii: kreacje aktorskie; za rok 1974, nagrodę otrzymał/a
Henryk Bąk
1975
Praga (Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny "Złota Praga") nagroda za reżyserię, nagrodę otrzymał/a
Andrzej Konic
1975
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Nagroda Główna Kwatery ZHP, nagrodę otrzymał/a
Janusz Domagalik
1975
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Nagroda Specjalna, nagrodę otrzymał/a
Piotr Figiel
1975
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Poznańskie Koziołki dla najlepszego filmu aktorskiego Srebrne; 4 Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży (3-6.04)
1975
Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji, nagrodę otrzymał/a
Zbigniew Safjan
1975
Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji, nagrodę otrzymał/a
Andrzej Konic
1975
Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji, nagrodę otrzymał/a
Henryk Bąk
1975
Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji, nagrodę otrzymał/a
Andrzej Szypulski
1975
Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji, nagrodę otrzymał/a
Ryszarda Hanin
1975
Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji, nagrodę otrzymał/a
Zbigniew Safjan
1975
Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji, nagrodę otrzymał/a
Andrzej Konic
1975
Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji, nagrodę otrzymał/a
Andrzej Szypulski
1975
Moskwa (MFF) nagroda jury dziecięcego
1975
Moskwa (MFF) nagroda Ministra Oświaty ZSRR
1975
Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Nagroda za film telewizyjny
1975
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za scenariusz, nagrodę otrzymał/a
Zbigniew Safjan
1974
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Specjalna Jury w kategorii filmu telewizyjnego
1974
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za rolę męską
w kategorii filmu telewizyjnego, nagrodę otrzymał/a
Henryk Bąk
1973
Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji, nagrodę otrzymał/a
Stanisław Jędryka
1973
Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji, nagrodę otrzymał/a
Adam Bahdaj
1969
Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji, nagrodę otrzymał/a
Paweł Komorowski
1968
Triest (MFF Fantastycznych) dyplom
1967
Addis Abeba (MFF) Wyróżnienie
1965
Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film") w kategorii: najlepszy film polski; przyznana w 1966
1965
Nagroda Czechosłowackiej Krytyki Filmowej
1963
1962
Nagroda "Srebrny Laur D. O. Selznicka"
1961
Rio de Janeiro (MFF) wyróżnienie Brazylijskiego Związku Krytyków Filmowych
1961
Nagroda Zachodnioniemieckiej Krytyki Filmowej
1961
Ibadan (MFF) Dyplom Uznania
1961
Ibadan (MFF) Dyplom Uznania
1960
Vancouver (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) nagroda Kanadyjskiej Federacji Stowarzyszeń Filmowych
1960
Kryształowa Gwiazda, Nagroda Francuskiej Akademii Filmowej
w kategorii: najlepsza aktorka zagraniczna, nagrodę otrzymał/a
Ewa Krzyżewska
1959
Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film") w kategorii: najlepszy film polski; za rok 1958; wręczona 26 listopada 1959
1959
Wenecja (MFF) nagroda FIPRESCI
1959
Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP) w kategorii filmu fabularnego
1958
Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film") w kategorii: najlepszy film polski; za rok 1957; wręczona 26 listopada 1959
1957
Moskwa (Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów) Złoty Medal w kategorii filmów fabularnych młodych reżyserów
1957
Cannes (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Nagroda Jury