ŻYCIE RAZ JESZCZE
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1964
- Premiera:1965. 03. 12
- Gatunek:Film obyczajowy, Film polityczny
- Czarno-biały, 2643 m, 92 min
Lokacje: Warszawa (Pałac Kultury i Nauki, Aleje Jerozolimskie, ul. Marszałkowska), Piotrków Trybunalski (ul. Strończyńskiego, ul.Sieradzka, ul.Rycerska).
Jeden z ciekawszych filmów rozrachunkowych, zrealizowanych w czasach gomułkowskich. O obiektywizmie i rzetelności (jak na ówczesne czasy) filmu w ocenie tzw. "okresu błędów i wypaczeń" świadczy fakt, że tuż po premierze kinowej utwór Morgensterna powędrował na półkę i przeleżał tam ponad dwadzieścia lat. I choć później zrealizowano jeszcze wiele filmów rozrachunkowych, w tym bezsprzecznie wybitne ("Matka Królów", "Dreszcze"), "Życie..." wciąż się broni. Zarówno wysokim poziomem aktorstwa, jak i psychologiczną wiarygodnością, brakiem łatwych uogólnień czy patosu. W kontekście przemian politycznych pierwszych lat po wojnie Janusz Morgenstern ukazał dramatyczne losy trojga ludzi: idealistycznego komunisty, byłego lotnika z RAF-u i młodej działaczki ZWM. Szczególnie wiele miejsca właśnie jej poświęcił, pokazując jak z naiwnej dziewczyny, ślepo wierzącej w propagandowe hasła przeobraża się w kobietę świadomą pułapek socjotechniki, samodzielnie oceniającą ludzi i wydarzenia.
Pierwsze lata po wyzwoleniu. Okolice Lublina, Napad "bandy" NSZ-owców na pociąg. Skatowany sekretarz Komitetu Powiatowego PPR - Jakuszyn - z trudem uchodzi z życiem. Po wyjściu ze szpitala natychmiast podejmuje swoje obowiązki, wszystkie siły i cały swój czas poświęcając pracy partyjnej. Na prośbę młodej działaczki ZWM - Anny - interweniuje w sprawie Piotra Grajewskiego, byłego oficera angielskiego lotnictwa, obecnie żołnierza ludowego wojska, bezpodstawnie posądzonego o współpracę z NSZ-em. Niedługo jednak Piotr cieszył się wolnością. Wkrótce aresztowano go ponownie. Jego sprawa rzuca teraz cień na Jakuszyna, który - posądzony o brak czujności - zostaje pozbawiony stanowiska sekretarza. Anna próbuje różnych dróg, aby ratować Piotra. Nic jednak nie jest w stanie zapobiec wyrokowi: 10 lat więzienia. Rozgoryczona dziewczyna w niczym nie przypomina już dawnej entuzjastki. Samotna i zgorzkniała decyduje się w końcu na małżeństwo z dziennikarzem Rydzem. Prześladowany Jakuszyn bezskutecznie usiłuje dostać się na studia, trudno mu również znaleźć pracę. Nadchodzi rok 1955. Wraz ze śmiercią Stalina zmienia się ogólna sytuacja, zaczyna się "odwilż". Jakuszyn awansuje na sekretarza Komitetu Wojewódzkiego, Piotr odzyskuje wolność, Koszmar minął. Znów jest wśród samolotów. Odzyska również Annę.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator II
- Współpraca operatorskaw napisach imię: Aleksander
- Laboratorium
- Scenografia
- Atelier
- Kostiumy
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Kierownictwo produkcji
- Asystent kierownika produkcji
- Produkcja
- Obsada aktorskaPiotr GrajewskiJakuszynAnna Jankowskaredaktor Rydzpułkownikwspółwięzień Grajewskiegowspółwięzień Grajewskiegodowódca oddziału NSZ atakującego ciężarówkęadwokat Grajewskiegoczłonek Komitetu Powiatowego atakujący Jakuszynakolejarz Burek, członek Komitetu Powiatowegotowarzysz, współpracownik Jakuszynamajor Łapszewicz, przyjaciel Grajewskiego z RAF-udowódca oddziału NSZ zatrzymującego pociągkolejarz w Warszawieinspektor na lotnisku; nie występuje w napisachkolejarz w parowozowni; nie występuje w napisachJola Łapszewiczówna; nie występuje w napisachkolejarz w nastawni; nie występuje w napisachchłopak przed listą przyjętych na prawo; nie występuje w napisachczłonek oddziału NSZ atakującego ciężarówkę; nie występuje w napisachmilicjant legitymujący Grajewskiego na dworcu; nie występuje w napisachsklepikarz; nie występuje w napisachznajomy Rydza; nie występuje w napisachczłonek Komitetu Powiatowego; nie występuje w napisachdziewczyna przed listą przyjętych na prawo; nie występuje w napisachtowarzysz Witek, współpracownik Jakuszyna w 1956; nie występuje w napisachNSZ-owiec bijący Jakuszyna; nie występuje w napisachsekretarka dziekanatu wydziału prawa; nie występuje w napisachszpicel śledzący Jakuszyna; nie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
ŻYCIE RAZ JESZCZE | |
Powieść | |
Autor | Roman Bratny |
W czołówce filmu brak informacji o pierwowzorze literackim scenariusza |