WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1968
- Premiera:1969. 01. 28
- Gatunek:Film psychologiczny
- Barwny, 2863 m, 94 min
Lokacje: Warszawa ("Kamieniołomy", ZPAP, Osiedle "Panieńska" na Pradze, komora wodna przy ul. Kłopotowskiego, Most Gdański, Dworzec PKP Warszawa Zachodnia), Bogusławice, Racot pod Poznaniem (stacja kolejowa).
Skonstruowany wokół motywu poszukiwań zaginionego bez wieści aktora, który nie zjawił się na planie, obraz pasji, namiętności i słabości środowiska ludzi filmu. W czasie realizacji filmu nie zjawia się na planie aktor kreujący główną rolę. Karkołomny skok do pociągu wykonuje za niego reżyser... Ela - żona aktora i dawna miłość reżysera, oraz Beata - żona reżysera i dawna miłość aktora starają się go odnaleźć. W trakcie tych poszukiwań dociera do nich wiadomość, że zginął on wyskakując z pędzącego pociągu. Reżyser nie wie, co zrobić z nieskończonym filmem. Angażuje Daniela - przyjaciela zmarłego, który mimo wahań i oporów decyduje się zagrać, ale w końcu porzuca plan i pędzi za galopującym stadem koni, a reżyser nie zdoła nawet tego zarejestrować.
Tak w skrócie przedstawia się dramaturgia filmu. "Wszystko na sprzedaż" jest opowieścią o człowieku, który niespodziewanie odszedł. Jego śmierć zmusza do zastanowienia się nad tym, kim był naprawdę, co po sobie zostawił, jakim pozostanie w pamięci tych, którzy go kochali, i tych, którzy podziwiali go z daleka. Jak długo żywa będzie jego legenda? W różnych wywiadach przeprowadzonych z Andrzejem Wajdą pojawia się zdanie wypowiedziane przez Zbigniewa Cybulskiego na lotnisku w Rzymie, niedługo przed jego śmiercią -"Powiedzcie mu (Wajdzie), że on jeszcze za mną zatęskni". Z wyeksponowania tych słów w filmie można domyślać się, że dzieło to miało być swoistym rozrachunkiem z przeszłością - z przyjaźnią, jaka łączyła Wajdę i Cybulskiego. Zbyszek wystąpił tylko trzykrotnie w filmach Wajdy - były to "Popiół i diament", "Pokolenie", "Niewinni czarodzieje". Ale reżyser snuł plany kolejnych filmów z udziałem tego aktora. Jego śmierć była wstrząsem - "w nocy zadzwonił Polański z wiadomością, że Zbyszek nie żyje. Poczułem się nagle jak autor pozbawiony swego bohatera. Pomyślałem, że mimo wszystko trzeba zrobić film właśnie o człowieku takim jak on; tak fascynującym, chociaż przestał istnieć". Ale śmierć Zbigniewa Cybulskiego była tylko jednym z motywów realizacji tego filmu. Nietrudno na ekranie dostrzec co prawda wiele faktów z życia Cybulskiego, ale nie jest to film o nim. Jest to - jak mówił Andrzej Wajda - opowieść o ludziach, którzy robią filmy - reżyserach, aktorach, asystentach, pomocnikach. Występujący w "Wszystko na sprzedaż" Beata Tyszkiewicz, Elżbieta Czyżewska czy Daniel Olbrychski grają samych siebie, występują pod własnymi imionami, mówią swoje teksty. Filmowa fikcja miesza się tu z rzeczywistością. Tytułowa "sprzedaż" to odkrywanie swoich myśli, uczuć, wrażeń - swoisty rachunek sumienia.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Współpraca dekoratorska
- Atelier
- Kostiumy
- Muzyka
- Wykonanie muzyki
- Dyrygent
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Fotosynie występuje w napisach
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskaBeata, żona reżyseraEla, żona aktoraAndrzej, reżyser filmu "Wszystko na sprzedaż"DanielWitek, asystent reżysera"Mała"aktorka w Teatrze AteneumBobekżona leśniczegoleśniczyWiesio, dyżurny na planie filmu historycznegomężczyna opowiadający na planie filmu historycznego pomysł scenariusza aktorataksówkarzKostek, operator filmu "Wszystko na sprzedaż"kierownik produkcji filmu "Wszystko na sprzedaż"chłopak na pogrzebie aktoraszatniarz w "Kamieniołomach"kierownik planuI Harasimowiczuczestniczka bankietumilicjantuczestnik bankietuuczestnik bankietumężczyzna przy barze w "Kamieniołomach"uczestnik bankietu, później uczestnik pogrzebu aktoraJ. Turowiczuczestniczka bankietu; nie występuje w napisachuczestniczka bankietu; nie występuje w napisachuczestnik bankietu; nie występuje w napisachbileterka w Teatrze Ateneum; nie występuje w napisachcórka Beaty i Andrzeja; nie występuje w napisachuczestniczka bankietu; nie występuje w napisach
Nagrodyschowaj
- 1969Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP)-w kategorii filmu fabularnego
przyznane przez jury I Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie
Patrz także:schowaj
- 1968Film dokumentalny / Jerzy Ziarnik