Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POD OPIEKĄ

2006
Jan Wagner

"Łukasz Przysło jest lekarzem, opiekuje się nieuleczalnie chorymi dziećmi" - ta lakoniczna informacja kończy szkolną etiudę dokumentalną Jana Wagnera Pod opieką. Wszystko, co wcześniej - do głębi porusza.

Konstrukcja filmu jest prosta - kamera towarzyszy młodemu lekarzowi w trakcie zajmowania się trzema młodymi pacjentami, poszczególne wątki rozdzielone są zaś krótkimi scenkami z bohaterem, palącym przy oknie papierosa: i to w zasadzie wszystko. "Klasyczna, niemal staroświecka forma - pisze Paweł T. Felis - okazuje się wyjściem najlepszym, bo dyskretnie każe koncentrować się na tym, co niewypowiedziane" [Paweł T. Felis, W poczekalni do pełnego metrażu, "Gazeta Wyborcza" 2006, nr 85, s. 18]. Żadnych wypowiedzi bezpośrednio do kamery, żadnego wydobywania opinii, które podpowiadałyby widzowi, co myśleć ma o postaci właściwie stale obecnej na ekranie. Jedynym świadectwem staje więc jej codzienność, nieprzypadkowo zapewne uwieczniona na taśmie czarno-białej. Trzy spotkania, każde o innej temperaturze. Najpierw Radek, którego bohater odwiedza w mieszkaniu, by przeprowadzić kontrolne badania, podpytać o sen, samopoczucie itp. Czuć, że lekarz i pacjent mieli okazję się już dobrze poznać - stąd też obok rzeczowej rozmowy o zdrowiu nie brak miejsca na dowcipkowanie i uśmiech (oraz dobre słowo dla wiernie towarzyszącego wszystkim czynnościom psa). Zupełnie inaczej wygląda scena z bardzo słabą, podłączoną do szpitalnej aparatury Beatą. Kontrola przyrządów, uzupełnienie kartoteki, skupiony wzrok bohatera. I wreszcie mały Patryk, któremu bohater (z pomocą innej lekarki) musi zmienić opatrunek na dramatycznie poranionej skórze. Tu wiedza medyczna nie wystarcza - równie ważna staje się umiejętność ciągłego odciągania uwagi chłopca od bolesnego zabiegu. Po to wierszyki, rozmowa o Smerfach i podkreślanie odwagi biednego pacjenta. Gdy ten cierpi najbardziej, kamera dyskretnie zmienia kierunek patrzenia. A po wszystkim nagroda, czyli czekoladowy wafelek, zręcznie trzymany w zabandażowanych rączkach. "Nic nie boli?" - "Nie".

Pod opieką nie jest filmem naiwnym, który kreowałby wrażenie, że ma w swym centrum człowieka z marmuru. Nie, nie chodzi tu o ukradkiem złapane sceny popłakiwania. Niepomiernie cenniejsze zdają się wspomniane już ujęcia przy oknie, z bohaterem palącym papierosa. Za każdym razem wracają tu delikatne, ale żwawe dźwięki fortepianu, a liście pobliskiego drzewa powoli przechodzą z czerni i bieli do zieleni. Milczący lekarz ma niewiele czasu, by wspomnienie cudzego cierpienia ponownie nasycić nadzieją, że można w tym cierpieniu przynajmniej ulżyć. W końcu gasi papierosa i wychodzi z kadru. Zapewne rusza do swych pacjentów.

Piotr Pławuszewski
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.