Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Ziemowit Karpiński

Również jako: Zbigniew Karpiński

Ziemowit Karpiński - galeria

 
zwiń

  • 1903. 06. 20
    Data urodzenia
    Rawa Mazowiecka
  • 1928
    Wykształcenie
    Oddział Dramatyczny przy Warszawskim Konserwatorium
  • 1938
    Wykształcenie - rok ukończenia studiów
    Wydział Reżyserski Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie
  • 1973. 11. 01
    Data śmierci
    Nowy Jork; pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

Aktor. Walczył w Legionach Polskich i brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Ukończył Gimnazjum im. Lelewela w Warszawie. W latach 1929-32 występował w Teatrach Miejskich w Wilnie. Zaczynał od ról amantów, ale szybko ujawnił zdolności charakterystyczne. W roku 1932 stał się aktorem teatrów warszawskich. Grał i reżyserował m. in. w Teatrze Narodowym i Nowym, później w latach 1940-41 w Teatrze "Pohulanka" w Wilnie. Od roku 1941 przebywał w Warszawie, brał udział w działalności konspiracyjnej. Był porucznikiem AK, w Powstaniu Warszawskim stracił rękę, został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Był jeńcem obozu w Zeitheim, gdzie zorganizował teatrzyk. Po wojnie wyjechał do Londynu, gdzie brał udział w życiu teatralnym. Już przed wojną, w 1934 r. wszedł do Zarządu Głównego ZASP-u. W latach 1946-48 był prezesem oraz członkiem Rady Artystycznej ZASP-u za Granicą. W roku 1951 przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie mieszkał do końca życia. Uczestniczył w polonijnym życiu teatralnym, występował jako recytator, sporadycznie publikował artykuły w prasie emigracyjnej.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

    Obsada aktorska
    schowaj

  • 1939
    Film fabularny
    Obsada aktorska
  • 1936
    Film fabularny
    Obsada aktorska (asystent ministra; nie występuje w napisach)
  • 1934
    Film fabularny
    Obsada aktorska (ułan w oddziale komendanta Gończy; nie występuje w napisach)
2023.12.28 02:37:54
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.