Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Adam Mularczyk

Adam Mularczyk - galeria

 
zwiń

 • 1923. 01. 13
  Data urodzenia
  Kraków
 • 1946
  Egzamin eksternistyczny
  przed komisją aktorską w Krakowie
 • 1955
  Odznaczenie
  Medal 10-lecia PRL
 • 1996. 06. 12
  Data śmierci
  Filadelfia, USA; pochowany w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA

Aktor, reżyser teatralny. W latach 1940-45 uczęszczał do podziemnej Szkoły Dramatycznej w Krakowie. W czasie okupacji organizował w Krakowie Teatr Podziemny. Po wojnie, w sezonie 1945/46 należał do zespołu Starego Teatru w Krakowie. W latach 1947-53 występował w warszawskim Teatrze Nowym, a w latach 1954-71 w Teatrze Narodowym. W latach 1971-74 był aktorem Teatru Polskiego. Związany był także z telewizją i radiem. W roku 1974 wyemigrował do USA i zamieszkał w Filadelfii. Był tam współorganizatorem Polskiego Teatru Dramatycznego. Po śmierci aktora jego żona Zofia Wróblewska-Mularczyk ufundowała Nagrodę im. Adama Mularczyka dla najzdolniejszego absolwenta trzeciego roku wydziału aktorskiego jednej z wyższych szkół aktorskich w Polsce.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2022.03.17 00:48:38
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych