Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Jerzy Zawieyski

 

  • 1902. 10. 02
    Data urodzenia
    Radogoszcz k. Łodzi
  • 1969. 06. 18
    Data śmierci
    Warszawa; zmarł w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach - spadł z tarasu na IV piętrze lecznicy Ministerstwa Zdrowia, gdzie przebywał po wylewie krwi do mózgu; nie wiadomo, czy był to nieszczęśliwy wypadek, czy samobójstwo, istnieje też wersja mówiąca o politycznym morderstwie; pochowany na cmentarzu przy Zakładzie dla Niewidomych w Laskach pod Warszawą

Właściwie: Henryk Nowicki.
Prozaik, dramatopisarz, działacz katolicki. W młodości próbował swoich sił jako aktor, był członkiem Instytutu Reduty, w latach 1931-32 był kierownikiem literackim Teatru Ateneum. Podczas okupacji był członkiem Tajnej Rady Teatralnej. Był autorem około 30 sztuk teatralnych. Był współtwórcą i prezesem Ogólnopolskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, członkiem zespołów redakcyjnych "Tygodnika Powszechnego" i "Znaku", działaczem ZLP, w latach 1948-49 jego wiceprezesem. W latach 1957-69 był posłem za Sejm PRL (członkiem katolickiego klubu "Znak"), w latach 1957-68 członkiem Rady Państwa. Funkcje te stracił po wydarzeniach marca 1968, interpelacji koła "Znak" w sprawie tych wydarzeń i po dramatycznym wystąpieniu sejmowym wygłoszonym 10.04.1968 w obronie studentów.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2024.06.22 01:48:00
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.