Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Halina Rapacka

 

  • 1901. 05. 03
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1979. 01. 21
    Data śmierci
    Londyn

Właściwie: Helena Felicja Rapacka.
Aktorka. Występować zaczęła w roku 1916. Latem tego roku w Zakopanem wraz z matką i babką brała udział w tzw. "Wieczorze trzech pokoleń". W następnych latach dalej występowała w objazdach rodzinnych organizowanych przez jej babkę Adolfinę Zimajer. W latach dwudziestych grała w teatrach we Lwowie, Warszawie, Łodzi. Była popularną śpiewaczką i aktorką kabaretową. W 1934 roku opuściła scenę i zajęła się pisaniem (pod pseud. Feliks). W czasie okupacji niemieckiej pisała sztuki dla teatrów jawnych. W roku 1941 wzięła udział w ogłoszonym przez niemiecki wydział propagandy konkursie na sztukę "przeciwtyfusową" i antysemicką, zdobyła pierwszą nagrodę za sztukę "Kwarantanna", wystawioną przez Teatr Objazdowy Generalnego Gubernatorstwa (1942). W roku 1944, po wybuchu Powstania Warszawskiego, wyjechała na roboty do Bregenz w Austrii. W 1948, dzięki pomocy brata, zamieszkała wraz z matką w Londynie, uczestniczyła w życiu literackim emigracji, również tam wyszła za mąż. Pod koniec lat 40-tych była zaocznie sądzona w Warszawie za udział w "Kwarantannie", skazano ją na karę 10 lat więzienia.

Córka aktorów Wincentego Rapackiego (syna) i Heleny z Zimajerów, siostra kompozytora i śpiewaka Adama Rapackiego, wnuczka aktora Wincentego Rapackiego (ojca).

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2024.06.19 05:34:32
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.