Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KAJTUŚ CZARODZIEJ

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1999. 05. 31
  • 46 min

Adaptacja powieści Janusza Korczaka (1878 lub 9 - 1942), słynnego Starego Doktora, lekarza, pedagoga, pisarza, zgładzonego wraz z grupą wychowanków Domu Sierot w Treblince. "Kajtuś czarodziej" (1935) - obok jego najbardziej znanych utworów dla dzieci, "Król Maciuś Pierwszy" i "Król Maciuś na wyspie bezludnej" - stał się literacką wykładnią myśli pedagogicznej Korczaka. Obaj bohaterowie, Król Maciuś i Kajtuś, "stają wobec ciężaru i konsekwencji władzy, którą dysponują. Ich cudowne możliwości, nierozumnie lub samolubnie nadużyte, sprowadzają krzywdę i smutek, czczość i osamotnienie" - zauważyła Hanna Kirchner. Poznając siebie i istotę swoich relacji z innymi, chłopcy wychodzą z dzieciństwa, dojrzewają do odpowiedzialnego człowieczeństwa - w myśl Korczakowskiego hasła: "Nie ma dzieci, są ludzie". Na początku opowieści mały Antoś zwany Kajtusiem jest jeszcze bardzo dziecinny. Płata bezmyślne figle, psoci bez wytchnienia, do rodziców wciąż docierają jakieś skargi. Chłopczyk jest jednak święcie przekonany, że dzieci "potrzebne są na świecie właśnie takie, jakie są". On z całego serca pragnie zostać czarodziejem. Obdarzony niezwykłą wyobraźnią, wrażliwy chłopiec doskonali się w czarnoksięskim rzemiośle, nie zrażony początkowymi niepowodzeniami. W efekcie wytrwałych ćwiczeń udaje mu się podporządkować własnej woli niektóre przedmioty i osoby. W szkole nagle "znika" pióro nauczyciela, kreda zamienia się w mydło, a atrament - w wodę. Kleks w zeszycie staje się w oczach pani pięknym wypracowaniem, potem na rozkaz czarodzieja na biurku ulubionej nauczycielki pojawia się róża. Jednak inne Kajtusiowe czary są mniej przyjemne dla otoczenia, niektóre wywołują sporo zamieszania w szkole i w miasteczku. Kajtuś jest coraz mniej zadowolony z siebie. Trochę mu nawet głupio, że dorobił się przydomka "złośliwego szkodnika", napiętnowanego przez prasę, poszukiwanego przez policję. Wezwany na przesłuchanie, wychodzi obronną ręką z opresji, woli jednak nie ryzykować. Wybiera się w daleką podróż w nieznane. W pociągu spotyka Zosię w towarzystwie bardzo miłej mamy. Dziewczynka okazuje mu przyjaźń i zaufanie. Jest wróżką, zawsze pomagała ludziom. W jej obecności Kajtuś po raz pierwszy odczuwa wstyd, że on tylko płatał innym złośliwe figle. Nagle w przedziale pojawia się jeszcze jeden pasażer, napotkany już wcześniej przez chłopca ślepiec ze skrzypcami. To zły Mag, któremu podstępem udaje się uwięzić Kajtusia i Zosię. Czarownik namawia chłopca, żeby połączyli swe moce, jednak Kajtuś odrzuca propozycję - nie po to został czarodziejem, by robić to, co mu każą. Osadzony w Pałacu Maga zastanawia się nad sobą. Było w nim zawsze tyle buntu, niecierpliwości i gniewu. W myślach przeprasza za to swoich bliskich. Chce uratować Zosię i wrócić do domu. Obiecuje sobie, że kiedy koszmar się skończy, nie będzie już igrał z tajemnymi mocami. Postara się okazać miłość tym, którzy jego kochają. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KAJTUŚ CZARODZIEJ
AutorJanusz Korczak

Patrz także:
schowaj

2024.06.06 00:42:23
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.