Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MOGŁO BYĆ GORZEJ

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1995. 11. 18
  • Barwny, 45 min

Bohaterami najnowszych tekstów Jarosława Abramowa-Newerlego często bywają ludzie sztuki, jak starzejący się pisarz z "Chryzantemy złocistej" czy dawna diva operowa w "Słowiku Warszawy".
W "Mogło być gorzej" pisarz również portretuje osoby obracające się w światku artystyczno-literackim: żona jest muzykiem, mąż - redaktorem. Małżonkowie wybierają się właśnie na przyjęcie, na którym dobrze jest być - gospodarz jest prężny i "czuje rynek". Piękna Emma kpi z męża, że biegnie na każde skinienie "tego goryla", ale sama też akceptuje reguły gry - kupuje elegancki bukiet, przywdziewa wizytowe norki. Gotowych do wyjścia zatrzymują nieoczekiwani goście. Dwaj mężczyźni wdzierają się do mieszkania, jeden z nich jest uzbrojony. Emma chce wszcząć alarm, Robert bez protestu wykonuje wszystkie polecenia napastników. W gębie teoria, w środku cykoria, tak to jest z naszą opozycją - filozoficznie komentuje pan Ludek. Robert usłużnie serwuje drinki, biegnie do kuchni po zakąski, dobrowolnie oddaje bandytom wszystko, czego żądają. Rozochoceni rabusie oznajmiają, że następnym punktem programu będzie powieszenie kobiety. Egzekucji ma dokonać jej mąż, i to jak najszybciej, bo gorzej będzie, gdy "oni" przyjdą. Sztukę, będącą rodzajem psychologicznej groteski, wieńczy zaskakujący finał. Całe zdarzenie zostało zaaranżowane po to, by sprawdzić stopień konformizmu, odwagi cywilnej, a także mężowskiej miłości bohatera do ślicznej fagocistki. Wynik tej weryfikacji nie jest optymistyczny, ale podobno mogło być gorzej. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MOGŁO BYĆ GORZEJ
AutorJarosław Abramow-Newerly
2024.06.06 00:41:01
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.