Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BAJKA, CZYLI O DWÓCH BRACIACH

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2000
  • Premiera:
    2001. 01. 29
  • Barwny, 45 min

Telewizyjna adaptacja "Bajki o dwóch braciach" Jakuba i Wilhelma Grimm. Drobna zmiana w tytule spektaklu "Bajka, czyli..." zdaje się sygnalizować, iż baśń jako taka stała się równoprawną "bohaterką" widowiska, i to, co słynni bajkopisarze mają do powiedzenia na jej temat, jest równie zajmujące i pouczające, jak klasyczna opowieść o dwóch braciach. Spektakl rozgrywa się w dwóch planach - w teatrze papierowym i aktorskim, przy czym teatr "żywego planu" również ma konstrukcję "piętrową". W domowym teatrzyku papierowym bracia Grimm inscenizują "Bajkę o dwóch braciach" - magia teatru sprawia, że płaskie figurki z papieru zamieniają się w żywe postaci i dalej już aktorzy odgrywają role bliźniaków wędrujących przez świat w poszukiwaniu szczęścia. Przedstawienie odbywa się w domu państwa Grimm, na widowni zasiadają małżonka Wilhelma, ich dzieci oraz gość specjalny - wydawca książek, niechętny publikowaniu opowieści starych jak świat, w dodatku często dość okrutnych. Bracia Jakub i Wilhelm próbują go przekonać, że zbierane przez nich historie, choć z pozoru dobrze znane i może trochę straszne, w istocie są odpowiednie dla młodych widzów. Baśnie to naturalny sposób przekazywania z pokolenia na pokolenie gromadzonej przez wieki mądrości. Jest w nich tyle spontanicznej poezji i humoru, że nawet odrobina strachu malcom nie zaszkodzi, zresztą dzieci uwielbiają się bać, gdy rodzice są blisko nich. Wystawiając w swoim teatrzyku bajkę o bliźniaczych braciach Karolu i Johanie, bracia Grimm mają nadzieję sprawić, że srogi wydawca podda się czarowi opowieści. Historia rozpoczyna się dawno, dawno temu, gdy Karol i Johan jeszcze byli dziećmi. Ich ojciec, biedny miotlarz, spotkał cudownego ptaka. Jego bogaty brat wiedział, że ktokolwiek zjadłby serce i wątrobę szczerozłotego ptaka, co rano znalazłby pod poduszką sztukę złota. Przypadkiem magicznym pożywieniem posilili się synowie ubogiego miotlarza. Rozsierdzony stryj przekonał ojca, że chłopcy mają konszachty z diabłem i kazał ich wygnać z domu. Znalazł ich w lesie i wychował na dzielnych młodzieńców myśliwy. Johan kochał las i zwierzęta, Karol zapragnął iść w świat, zobaczyć, jak żyją ludzie w wielkim mieście. Na rozstaju dróg bracia wbili w pień drzewa magiczny nóż, który otrzymali od swego opiekuna. Gdyby na ostrzu kiedykolwiek pojawiła się rdza, byłby to znak, że któremuś z braci przydarzyło się coś złego. Niebawem Karol dotarł do miasta pogrążonego w żałobie. Dowiedziawszy się, że nazajutrz córka władcy ma być oddana smokowi na pożarcie, postanowił zmierzyć się z bestią, choć wielu śmiałków przed nim przypłaciło swą odwagę życiem. Młodzieniec wyszedł jednak z potyczki obronną ręką. Zabójca smoka miał prawo pojąć za żonę Królewnę, ale zawistny marszałek dworu jednym ciosem pokrzyżował plany młodych. Tymczasem drugi z braci, wędrując borem lasem, dostrzegł na ostrzu noża ślady rdzy. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BAJKA O DWÓCH BRACIACH
Baśń
AutorJakub Grimm
AutorWilhelm Grimm
2024.03.01 00:32:12
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.