Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

REPLIKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1988
  • Premiera:
    1988. 03. 23
  • Barwny, 53 min

Na środku sceny zwalisko śmieci i odpadków. Szmaty, rury, papiery, koła, plastyk, zniszczone buty, makabrycznie zdeformowane manekiny. Wszystko przysypane grubą warstwą ziemi. Nagle z nieruchomego kopca wydobywa się jakaś ręka. Błądząc po omacku natrafia na kawał chleba. Łapczywie miażdży go brudnymi palcami. Za chwilę w ślad za ręką z hałdy odpadków wyłania się człowiek w workowych łachmanach, krótko ostrzyżony, pokryty bandażami, o trudnej do określenia płci. Jeszcze moment i ponure cmentarzysko rupieci ożywa - drga, unosi się, jęczy. Spod kupy śmieci wydobywają się inne postacie - podobnie upiorne i odrażające. Zanurzają dłonie w ziemi, pieszczą ją, przekazują sobie niczym relikwię... - tak zaczyna się słynny spektakl Józefa Szajny (ur. 1922).
Scenograf, reżyser, plastyk z wykształcenia debiutował w teatrze w latach pięćdziesiątych. Zbuntowany przeciw realistycznym konwencjom, w swoich przedstawieniach zanegował stricte dekoracyjną funkcję scenografii, przekształcając ją w integralną część inscenizacji. Kiedy w 1972 roku otrzymał własną scenę, Teatr Studio w Warszawie, stworzył na niej teatr w pełni autonomiczny, świadomie aliteracki. "Teatr nierozszczepiony na walczące ze sobą elementy: scenografię, muzykę, słowo" - jak sam mówił. W twórczości Szajny dominują motywy zagłady, cierpienia, cywilizacyjnej katastrofy. W latach II wojny światowej artysta był więźniem Oświęcimia i Buchenwaldu. Dwa razy czekał na wykonanie wyroku w celi śmierci. Próbował ucieczki z obozu. Jego wojenne doświadczenia znalazły najpełniejszy wyraz właśnie w "Replice", będącej teatralnym rozwinięciem "Reminiscencji" - wystawy malarskiej, poświęconej pamięci artystów krakowskich, wywiezionych w 1942 roku do Oświęcimia. Formalny kształt przedstawienia ulegał ciągłym zmianom. Pierwsza wersja "Repliki" powstała w 1971 roku. Następne, rozbudowywane o tematykę współczesną, Szajna wystawiał co kilka lat na różnych scenach Polski i świata. Spektakl telewizyjny, zrealizowany w 1988 roku nie jest prostym przeniesieniem z teatru. Na potrzeby małego ekranu "Replika" została po raz kolejny przetworzona za pomocą innych, telewizyjnych środków wyrazu. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
REPLIKA
AutorJózef Szajna
2024.06.06 00:51:45
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.