Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SOKÓŁ MALTAŃSKI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1994. 03. 10
  • Cz. 1 - 75 min, Cz. 2 - 75 min

Telewizyjna adaptacja powieści klasyka tak zwanego czarnego kryminału amerykańskiego, Dashiella Hammetta. Wzorujący się na nim Raymond Chandler właśnie Hammettowi przypisał zasługę stworzenia nowej odmiany powieści detektywistycznej. Z kolei historycy filmu uważają, że twórczość obu autorów zainspirowała powstanie realistycznego nurtu w sensacyjnym kinie amerykańskim. Za prapoczątek "czarnej serii" uznany został "Sokół maltański" Johna Hustona z 1941. Ekranizacja powieści z Humphreyem Bogartem, Mary Astor i Sidneyem Greenstreetem odniosła niebywały sukces. Po raz pierwszy widzowie mieli okazję przekonać się, że granica między dobrem a złem nie musi być wyraźna i oczywista. Rycerze sprawiedliwości także miewali brudne ręce. Ci, którzy ich wynajmowali, ludzie na pozór szlachetni i nieposzlakowani, też mogli okazać się przestępcami bądź osobami skorumpowanymi. Świat zbrodni, chciwości i zdrady Hammett znał z autopsji. Kilka lat pracował w agencji detektywistycznej Pinkertona. Zły stan zdrowia zmusił go do podjęcia spokojniejszego zajęcia. Wtedy zaczął spisywać historyjki detektywistyczne, sprzedając je popularnym magazynom. Opowieści te miały nieoceniony walor wiarygodności. Hammett pisał o zbrodniarzach, fałszywych świadkach i rozmaitych podejrzanych typkach bez złudzeń i upiększeń, ale z niewątpliwym sentymentem dla postaci zaludniających ten ponury świat. Poza opowiadaniami napisał pięć dużych powieści. W Stanach najbardziej znana (także dzięki filmowi) jest ostatnia: "Szczupły mężczyzna" (The Thin Man). Za najlepszą zaś uchodzi "Sokół maltański" (The Maltese Falcon).
Część I: Główny bohater, prywatny detektyw Samuel Spade, zarabia na życie pomagając ludziom uwikłanym w afery kryminalne. Jest twardym facetem, widział wiele zła, sam też nigdy nie był święty, ale pozostał wierny podstawowym zasadom moralnym i pewnych norm nigdy nie przekraczał. Zgłaszają się do niego klienci z najróżniejszymi zleceniami. Między innymi Spade podejmuje się odnaleźć tajemniczą statuetkę sokoła maltańskiego. Ta sprawa wystawi na ciężką próbę jego pozycję zawodową, uczciwość i uczucia. A wszystko zaczyna się od wizyty pięknej nieznajomej.
Część II:Kontynuacja przygód prywatnego detektywa Samuela Spade'a w San Francisco lat czterdziestych. Wynajęty przez piękną kobietę zagłębia się w sprawę osnutą wokół tajemniczego posążka czarnego sokoła. Odwiedzają go podejrzane typy, śledzi policja, jego życie jest zagrożone. Jego zainteresowanie atrakcyjną klientką rośnie. Wszystkie sensacyjne i uczuciowe wątki znajdą swoje rozwiązanie w finałowych scenach widowiska. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SOKÓŁ MALTAŃSKI
Powieść
AutorDashiell Hammett
PrzekładWacław Niepokólczycki
2024.06.06 00:46:25
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.