Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CYD

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1996. 09. 02
  • 72 min

Napoleon rzekł ponoć o autorze tego arcydramatu: "Gdyby żył w moich czasach, uczyniłbym go księciem". Pierre Corneille (1606-1684) właśnie dzięki "Cydowi" (1636) zyskał sławę, którą ugruntował cykl tragedii bohaterskich z czasów rzymskich ("Horacjusz", "Cynna", "Polieuktos"). Ogromnemu powodzeniu sztuki od chwili premiery towarzyszyły gwałtowne polemiki. Zarzucano autorowi plagiat (temat zaczerpnął z dramatu "Dzieciństwo Cyda hiszpańskiego" poety Guilléna de Castro) oraz naruszenie klasycznych, Arystotelesowych zasad estetyki. Sprawa trafiła do utworzonej przez kardynała Richelieu Akademii, która wytknąwszy autorowi rozmaite uchybienia, stwierdziła jednak, że utwór ma "niewytłumaczalny urok, który towarzyszy wszystkim jego błędom".
Podstawą telewizyjnej inscenizacji dramatu, wciąż pozostającego w żelaznym repertuarze teatru europejskiego, stała się neoromantyczna transpozycja Stanisława Wyspiańskiego. W widowisku na pierwszy plan wysuwa się historia miłości dwojga młodych bohaterów. Zaledwie tłem dla niej są wydarzenia z dziejów Hiszpanii i królewskiego dworu - intrygi, pojedynki, waśnie, wojna z Maurami, którzy nadali bohaterskiemu Rodrygo przydomek Cyd, co w ich mowie znaczyło: potężny. Role nieszczęśliwie zakochanych reżyser Krystyna Janda powierzyła autentycznie młodym wykonawcom, studentom PWST - skłonną do dramatycznych tonów i gestów, ale też bardzo dziewczęcą Szimenę gra Ewa Gorzelak, a pełnym młodzieńczego, romantycznego uroku Rodrygo jest Marcin Dorociński. "Tą trzecią", skrycie kochająca bohatera Infantką jest również młoda aktorka Dominika Ostałowska. W spektaklu zwracają także uwagę piękne, stylowe kostiumy Zofii de Ines i prosta, stylizowana scenografia Janusza Sosnowskiego. Szimena, córka dumnego hrabiego Gomeza, i Rodrygo, syn starego wodza Don Diego, kochają się i wkrótce mają się pobrać. Ich szczęście i nadzieje na przyszłość burzy waśń pomiędzy rodami. Aby pomścić zniewagę wyrządzoną ojcu, Rodrygo wbrew swemu sercu wyzywa na pojedynek ojca ukochanej. Don Gomez ginie, król oddaje pod sąd młodzieńca, który zabił dzielnego rycerza w chwili, gdy ojczyzna jest w potrzebie. Szimena żąda krwi mordercy, choć szukając zemsty, swemu sercu kłamie. Don Diego podsuwa synowi myśl, by na czele zbrojnych wyruszył ku okrętom wroga i bohaterskim czynem zmazał swoją winę. Wciąż pogrążonej w żałobie Szimenie pierwsza przynosi wieść Infantka - Don Rodrygo dokonał wielkich rzeczy, naród go uwielbia, a król pragnie z serca przebaczyć obrońcy ojczyzny. Jednak dumna córka Don Gomeza, wbrew sobie, zanosi przed królewski tron prośbę o dopełnienie zemsty. Don Fernand ucieka się do podstępu, aby dziewczyna zdradziła swoje prawdziwe uczucia. Lecz nawet wówczas Szimena pozostaje nieugięta. Jej honoru ma bronić w pojedynku z Rodrygiem do szaleństwa w niej zakochany Don Sancho. PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CYD
AutorPierre Corneille
PrzekładStanisław Wyspiański

Patrz także:
schowaj

  • 1963
    Spektakl telewizyjny / Pierre Corneille / Ludwik Rene
  • 1969
    Spektakl telewizyjny / Pierre Corneille / Ludwik Rene
  • 1977
    Spektakl telewizyjny / Pierre Corneille / Irena Wollen
2024.06.06 00:43:56
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.