Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WIÓREK

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1998. 11. 16
  • Barwny, 42 min

Samotni, skrzywdzeni przez życie, pełni agresji chłopcy w domu dziecka. Trzej nowi, wyjątkowo zdemoralizowani pensjonariusze terroryzują otoczenie. Bezradność, lęk i złe emocje początkowo biorą górę... Widowisko na motywach opowiadania Mariana Brandysa, wybitnego prozaika i eseisty ("Kozietulski i inni", "Kłopoty z panią Walewską", "Koniec świata szwoleżerów"), autora licznych opowiadań i powieści dla młodzieży ("Dom odzyskanego dzieciństwa", "Śladami Stasia i Nel", "Z panem Biegankiem w Abisynii") - nie proponuje młodzieży prostych rozwiązań, zostawia miejsce na refleksję. Opowiadanie "Wiewiórczak" opublikowane w 1957 r., odnosiło się do innej rzeczywistości historycznej, ale zasygnalizowane w nim problemy tzw. trudnej młodzieży pozostały, dziś może nawet w bardziej drastycznej formie. Piękne, plenerowe zdjęcia do spektaklu kręcono w konstancińskim domu dziecka, z udziałem wychowanków.
Zdążający do domu trzej chłopcy w drodze okradają śpiącego na łące mężczyznę. Na teren placówki wkraczają buńczuczni i pewni, że długo ich tu nie potrzymają. Małemu Kubie, który gorliwie wypełnia obowiązki dyżurnego, dają parę kuksańców, zaledwie tyle, by zrozumiał, że od tej pory oni tu rządzą. Dziadek wita zabijaków obietnicą, że znajdzie im równorzędnych przeciwników, ale łagodność i poczucie humoru dyrektora domu tylko rozzuchwalają łobuziaków. Podczas pierwszego posiłku Baton wrzuca niedopałek papierosa do talerza Kuby. Wieczorem "nowi" obrzucają z okna, czym popadnie, Wiórka, ulubionego zwierzaka Babki i wszystkich pensjonariuszy. W nocy zmuszają najsłabszych kolegów do przesuwania mebli po całym pokoju. Dziadek aplikuje im nietypową karę. Nazajutrz okazuje się, że chłopcy zniknęli. Nie ma również Wiórka. Dzieci rozbiegają się po lesie w poszukiwaniu ukochanej kuny. Na pniu drzewa znajdują krew. Któryś z malców włącza alarm, nadbiegają wszyscy wychowankowie. Nikt nie ma wątpliwości, kto zabił zwierzątko. Zwyrodnialców otacza milczący, groźny krąg. Dziadek nie chce wdrażać śledztwa, sprawę zostawia sumieniu winowajcy. Włodek, dawny wychowanek, dziś opiekun chłopców, gwałtownie protestuje - jakie sumienie, jaka dusza, to jest bydlak, normalny bandyta... Dramatyczna sytuacja wyzwala w grupie nie tylko uczucie gniewu, ale również poczucie solidarności, gotowość sprzeciwienia się złu i przemocy. Baton i Loczek nie wytrzymują presji psychicznej, potajemnie szykują się do ucieczki. Łysy próbuje być twardy. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WIEWIÓRCZAK
Opowiadanie
AutorMarian Brandys
2024.06.06 00:42:45
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.