Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRÓLOWIE NOCY CZYLI OD "PARADISU" DO "DOMU CHŁOPA"

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 47 min

W styczniową noc trzej mężczyźni wychodzą kolejno z bram swoich domów. Były kelner Zbyszek Łukaszewski, saksofonista Jurek Tatarak i Adam Mielczarek wyruszają w wędrówkę po najsłynniejszych lokalach Warszawy. Towarzyszy im pisarz Marek Nowakowski, dyskretnie uczestnicząc w tej podróży w przestrzeni, a zarazem w czasie - w przeszłość, w lata PRL, kiedy życie nocne stolicy dla wielu było namiastką wolności. Wyprawę we wspomnienia z młodości grupka bywalców rozpoczyna od restauracji "Paradis", która w 1956 roku zmieniła wystrój oraz nazwę, by jako "Melodia" dotrwać do początku lat 90., a następnie popaść w całkowitą ruinę. Potem idą do lokalu SPATiF-u, restauracji hoteli "Polonia" i "Bristol" i do "Kamieniołomów". W każdym z tych miejsc spotykają ludzi, którzy tak jak oni, pamiętają atmosferę tamtych lat, obyczaje, specjalności, niebezpieczeństwa i sławnych bywalców. W swej wędrówce mijają charakterystyczne punkty stolicy, istniejące jeszcze w dawnym kształcie lub już zupełnie odmienione, by dotrzeć wreszcie do jednego z najmłodszych lokali Warszawy - restauracji "Domu Chłopa". W opowieści trzech panów realizatorzy filmu wpletli materiały archiwalne pokazujące oficjalne życie i zabawy tamtych lat, kiedy nawet dzieci świętowały tańcami urodziny Stalina, a bikiniarzy zsyłano do kopalń, by tam nauczyli się socjalistycznego stylu bycia. Film, który mógłby być adaptacją fragmentów prozy Tyrmanda czy też Hłaski. Kawiarniane życie lat 50. i 60., szaro-burych w dzień, barwnych zakazanym "imperialistycznym" jazzem nocą i niepowtarzalnym klimatem "Kameralnej", "Paradiso" czy "Melodii"...Intelektualna elita stolicy wspomina tamten czas. Ci, którzy po paru setkach, wkradali się w jej łaski, opowiadają z sentymentem o słynnych nocnych korowodach od "Adrii" po "Bristol"... Scenariusz filmu napisał literacki bard stołecznych prowincjonalizmów Marek Nowakowski, jeden z nielicznych wciąż będących w formie "Pięknych dwudziestoletnich". Rzewne opowieści o Broniewskim popijającym po kryjomu wódeczkę w "Polonii", mocno zakrapianych kolacyjkach Gałczyńskiego i wielu innych... Sentymentalne wieczory, podczas których najpiękniejsze damy Warszawy zarzucały sieci na wybrańców Melpomeny, X Muzy, etc., przypominają archiwalne fragmenty kronik filmowych. Powiało światem minionym, znanym nam już jedynie z literatury pokolenia STS-u.... [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:27:57
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.