Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TO JEDNAK BYŁAM JA!

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • 30 min

Spogląda w monitor z niedowierzniem. Widzi opuchniętą twarz zaniedbanej, niezbyt trzeźwej kobiety w towarzystwie zarośniętych, niedomytych i także nietrzeźwych mężczyzn. I - z pewnym zdziwieniem, wahaniem, niesmakiem - przyznaje: to jednak byłam ja! Widzowi też trudno w to uwierzyć. Uczyła się w liceum medycznym, lecz przerwała naukę, porzuciła dom. Sypiała gdzie popadło. Piła, żeby z sobą skończyć. Szybko stawała się ludzkim wrakiem. Pewnego dnia poznała Maćka, takiego samego wykolejeńca jak i ona. Potem dołączył do nich Wojtek, który wcześniej mieszkał wraz z kotem i psem w szałasie zbudowanym w lesie. Zakotwiczyli we trójkę - a właściwie we czwórkę, bo była jeszcze sympatyczna suczka - w drewnianym domku na ogródkach działkowych. Żyli, a właściwie pili z tego, co znaleźli w śmietnikach. Było wesoło. Skończyło się, kiedy domek doszczętnie spłonął. Zszokowaną zawieziono do schroniska "Markotu". Kiedy doszła do siebie, a trwało to kilka miesięcy, przyjęła propozycję zostania salową w Szpitalu Światowego Centrum Wychodzenia z Bezdomności. Pracowała, wracała do ludzkiego życia, ale było jej smutno, bo tam - na działkach - miała kogoś bliskiego i kumpla. Oni pozostali w tamtym świecie. Ona przebyła długą drogę, powróciła do zawodu, który kiedyś sobie wybrała. Jest dziś pielegniarką. Pomaga rozbitkom, wykolejeńcom, samotnym, których nie chce nikt. Hanna Kramarczuk konfrontuje bohaterkę swego filmu z jej zarejestrowaną na taśmie - a więc niejako namacalną - przeszłością. Prowokuje ją do wspomnień i skomentowania oglądanych obrazów, co nie jest łatwe. Kobieta bowiem najwyraźniej pragnie odciąć się od tego, co widzi, lecz sceny z niedawnego wczoraj wcale nie są jednoznacznie odpychające: chwilami wręcz bije z nich ciepło, uczucie swobody, radość. Autorka towarzyszy też bohaterce w jej dzisiejszych zajęciach. I znów konfrontuje ją, tym razem na użytek widza, ze środowiskiem, w którym jeszcze nie tak dawno żyła i menelami, których już w niczym nie przypomina. To bardzo ludzki i trochę przewrotny film, budzący złożone odczucia - od odrazy po sympatię, od potępienia po wybaczenie, od zdumienia do zrozumienia. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:56:14
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl