Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MIASTO ZWANE KIEDYŚ VINETĄ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 23 min

Archeolog Błażej Stanisławski szuka w ziemi śladów przeszłości i dobrze wie, że tutaj wystarczy gdziekolwiek wbić łopatę, by je znaleźć. Szkutnik Mieczysław Jusza rekonstruuje łodzie sprzed wieków i marzy, że będą tak jak dawniej docierały do wszystkich bałtyckich portów. Karol Tracz prowadzi gospodarstwo, które w 1945 roku rodzice dostali wraz z poprzednim właścicielem. Krystyna Gieraszewska-Dubik jest poetką i sławi piękno tej ziemi, w której odnalazła urodę znanych z dzieciństwa nadniemeńskich pejzaży. Ks. Jan Uberman restauruje kościół w przekonaniu, że nie można doprowadzić do ruiny świątyni znajdującej się w pierwszej stolicy Biskupstwa Pomorskiego. Stolarz Paweł Żelewski pieczołowicie odnawia znalezione na strychach i w piwnicach stare, poniemieckie meble. Tadeusz Lewandowski "żyje z wody" łowiąc ryby, jak ojciec i dziad. Marian Bryl rzeźbi w drewnie. Leśnik Arkadiusz Maliszewski chodzi pośród drzew i myśli o historii. Młodzież organizuje "Festiwal wikingów" i odtwarza bogatą przeszłość miasta zwanego niegdyś Vinetą, Jomsborgiem, wreszcie - Wolinem. Bohaterowie filmu przyjechali na wyspę z różnych stron. Znaleźli w Wolinie swoje miejsce, nową małą ojczyznę, a także pasje i sposób na życie. Stali się ostatnim ogniwem długiego łańcucha nacji, które przez wieki pozostawiły po sobie nawarstwiające się ślady, a byli wśród nich Słowianie, Fryzowie, wikingowie, Rusini, Skandynawowie, Niemcy. We wczesnym średniowieczu waleczny i groźny Olaf władał tu silną kolonią wikingów, z której wyruszał na łupieżcze wyprawy siejąc strach na wodach i brzegach Bałtyku. Król duński Harold Sinozęby pozostał w tej ziemi na zawsze, bo właśnie tu dościgła go śmierć. Peter Muster wyjechał stąd po wojnie, a teraz wraca dwa, trzy razy do roku. Z nostalgią wspomina tamte ryby wyławiane z czystej wody i tamto miasto, które zmieniło się nie do poznania.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:24:18
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.