Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LEO LIPSKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 41 min

Informacje o nim można znaleźć w słownikach pisarzy emigracyjnych, w kilkunastu artykułach rozproszonych w prasie krajowej, opracowaniach historyków literatury i jednym z podręczników szkolnych dla liceów. Dwa wydania jego dzieł rozeszły się w pełnym nakładzie. Leo Lipski jest jednak w Polsce ciągle pisarzem nie znanym.Naprawdę nazywał się Leon Lipsch#tz. Urodził się w lipcu 1917 roku w Zurychu, matkę miał bowiem wiedenkę. Wychowywał się jednak w Krakowie, w inteligenckiej, żydowskiej rodzinie. Uczęszczał do Gimnazjum im. Adama Mickiewicza, w 1932 roku przeniósł się do Gimnazjum im. św. Jacka. W tym czasie zaczął publikować swe pierwsze młodzieńcze utwory na łamach "Pionu", "Kuźni Młodych" i "Naszego Wyrazu". Po maturze studiował w Krakowie psychologię i filozofię. W 1939 roku uciekł przed Niemcami do Lwowa. Tam aresztowało go NKWD. Bez rozprawy i wyroku wywieziono go do obozu w pobliżu Uglicza. Początkowo zatrudniono go przy robotach leśnych, potem został pomocnikiem obozowego lekarza. Na mocy amnestii w 1941 roku odzyskał wolność. Wstąpił do Armii Polskiej gen. Andersa. Wkrótce ciężko zachorował i z tego względu zwolniono go z wojska. Otrzymał wówczas od rządu londyńskiego stypendium naukowe, dzięki któremu na uniwersytecie w Bejrucie wznowił przerwane studia. W 1945 roku doznał prawostronnego paraliżu ciała i odtąd skazany był na wózek inwalidzki. Jeszcze w latach 60. trochę podróżował po Europie - w Paryżu nawiązał kontakty z Jerzym Giedroyciem, Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i środowiskiem miesięcznika "Kultura". Postępująca choroba w końcu przykuła go na stałe do łóżka. Mieszka w Izraelu, w maleńkim mieszkaniu w Tel Awiwie-Jaffie, pod opieką prof. Łucji Gliksman. Z dorobku pisarskiego Leo Lipskiego wymienić należy powieść "Niespokojni" wydaną w Londynie w 1952 roku, której bohaterem jest nastolatek dorastający w międzywojennej Polsce. Wydany w Paryżu w 1955 roku tom "Dzień i noc", zawierający m.in. opisy przeżyć obozowych. Przede wszystkim zaś powieść "Piotruś", wydaną również w Paryżu w tym samym roku. Film, w którym znalazły się wypowiedzi samego Lipskiego, przybliża widzom życie pisarza, wskazuje wzorce i fascynacje duchowe i literackie oraz omawia jego twórczość. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:23:45
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.