Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SCHAEFFER

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 48 min

Profesor, kompozytor, muzykolog, pianista, dramaturg, grafik. Urodził się w 1929 roku we Lwowie. Ukończył Wydział Filologiczno Historyczny na Uniwersytecie Jagiellońskim, na którym specjalizował się w muzykologii, i Wydział Kompozycji krakowskiej PWSM. Jako kompozytor zadebiutował w 1948 roku Koncertem na czworo skrzypiec. W tym roku przypada więc pięćdziesięciolecie jego pracy twórczej. Z tej właśnie okazji powstał ten film pokazujący sylwetkę artystyczną Bogusława Juliana Schaeffera, twórcy będącego w kulturze polskiej zjawiskiem jedynym w swoim rodzaju. Skomponował kilkaset utworów muzyki klasycznej, jazzowej i elektronicznej, a także do spektakli teatralnych. Napisał setki artykułów, studiów i recenzji oraz kilka książek z dziedziny muzykologii. Jego dramaty sceniczne, jak "Kwartet dla czterech aktorów", "Mroki", "Aktor", "Zorza", "Próby" czy "Seans" grane były na licznych scenach w kraju i za granicą. Jego prace graficzne pokazywano na wystawach w Nowym Jorku, Paryżu, Wiedniu i Kolonii. Swoją wiedzą kompozytorską dzieli się z uczniami na kursach mistrzowskich w Salzburgu. Film jednak nie przedstawia życiorysu Schaeffera ani też wyczerpującego wykazu twórczych dokonań jubilata, lecz umowny dzień z jego życia. Ów dzień zaczyna się o świcie. Artysta komponuje, szkicuje, pisze. Rankiem wychodzi z bloku na nowohuckim osiedlu, by pojechać do Krakowa. Tam uczestniczy w próbach swego spektaklu "Żniwo", który Teatr Ludowy z Nowej Huty ma wystawić na Scenie w Wieży Ratuszowej. W południe kamera towarzyszy mu w drodze na zajęcia w "Mozarteum" w Salzburgu, gdzie prowadzi lekcje kompozycji. Późnym popołudniem Bogusław Schaeffer rzeźbi. Wieczorem zaś w krakowskim Teatrze Mniejszym grają jego sztukę "Fragment II" w autorskiej reżyserii. Późnym wieczorem artysta powraca do rzeźbienia. Nocą rzeźba jest już ukończona, a twórca przygotowuje stół do pracy na następny dzień.Scenom tym towarzyszy muzyka Bogusława Schaeffera i - przede wszystkim - odczytywane przez lektora, skrzące się dowcipem i autoironią, jego przemyślenia o muzyce, pisaniu, teatrze, komponowaniu, nauczaniu, czasach, w których żyjemy, o swojej miłości do teatru i prawach artysty. Słyszymy m.in. takie oto zdanie: "Nie potrafię identyfikować się z życiem, stąd ciągłe wrażenie, że mnie nie ma, że jestem zbędny. Cóż, przyznam, że polubiłem tę moją zbędność. Tym bardziej że jest tylko pozorna". [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:23:32
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.