Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚLĄSKA STYPA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Barwny, 25 min

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
Film o przeszłości, która pozwala budować przyszłość Śląska. W poetyckiej opowiesci o ludziach i maszynach niezauwazalnie na naszych oczach odchodzi stary Górny Śląsk. Śląsk, który był dobry, bo dawał pracę, przeklęty, bo zabierał zbyt wiele.
Stanisław Krol był górnikiem, w 1990 roku przeszedł na emeryturę. Zajął się remontem zdewastowanej parowej maszyny wyciągowej, zabranej do muzeum po likwidacji kopalni. Odnowił ją tak, że teraz działa, jak wówczas, kiedy była osiągnięciem górniczej techniki. Oddał jej sprawność rąk, czas i serce. Zachwycony płynnymi ruchami jej tłoków zapewnia, że będzie działała wiecznie. Artur Niewicz był hutnikiem cynku. Praca, którą wykonywał, była ciężka, lecz wraz ze wszystkimi kolegami bardzo żałował, kiedy się skończyła. Gustaw Gawłowski był kowalem. Pracował ciężko, bo w bardzo prymitywnych warunkach, przestarzałymi metodami. W 1981 roku przeszedł na emeryturę, ale jeszcze trochę pracuje i żal mu będzie, kiedy to się skończy. Bo to bardzo piękna praca. Kiedy Henryka Kąska przyjęli do kopalni i zjechał na dół, przydzielili go do opieki nad koniem, bo pochodził ze wsi. Koń miał na imię Bruno. Bardzo go lubił. Dzielił się z nim śniadaniem i opowiadał o swoim życiu. Koń był jego jedynym kolegą. Kiedy kopalnię zmodernizowali i konie musiały ją opuść, wywiózł Bruna na wierzch. Płakał. Tracił najlepszego przyjaciela. Kazimierz Pamuła w 1958 roku przyjechał do Polski z ZSRR, w ramach repatriacji. Osiadł w Rybniku. Pracował na kolei, był maszynistą. Swój parowóz wspomina z rozrzewnieniem. Jazda na nim to była przyjemność. W tej wspaniałej maszynie człowiek się nie męczył, nie to, co w elektrowozach, gdzie jest poddany działaniu szkodliwych pól magnetycznych. Eugeniusz Chyra był stalownikiem. Pracował w potwornym gorącu i huku. Tak pulsowało życie stalowni, która - żarłoczna - pochłonęła tyle istnień ludzkich, że ich ciała pokryłyby jej podłogę. Dlatego nie żałuje, że już takich stalowni nie ma.Mężczyźni w filmie wspominają kolejno swoją przeszłość i kolejno siadają przy stole, jakby przybyli, choć nigdy wcześniej się nie spotkali, na stypę po kimś bliskim. Tak niepostrzeżenie odchodzi w niebyt stary, dobry i przeklęty Górny Śląsk. Dobry, bo dawał pracę. Przeklęty, bo w zamian zabierał zbyt wiele. Wraz z likwidacją starych zakładów nadszedł koniec epoki węgla, stali i pary. I kończy się wiek.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:23:02
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.