Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DOTYKANIE SACRUM

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1994
  • Gatunek:
    Film o sztuce
  • Barwny, 39 min
    Podtytuł filmu: ROZWAŻANIA NA MARGINESIE WYSTAWY "BIBLIA WE WSPÓŁCZESNYM MALARSTWIE POLSKIM. INSPIRACJE, PRZEŻYCIA, ŚLADY"

Wystawa "Biblia we współczenym malarstwie polskim". 22.05 - 30.09 1994 r. Oddział Sztuki Wpółczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Komisarz wystawy: Maria Gałecka.Aranżacja wystawy: Sławomir Jan Lewandowski.
"Sztuka albo należy do sacrum, albo w ogóle nie jest sztuką..." - twierdzi Jerzy Nowosielski, jeden z artystów prezentujących swe prace na wystawie "Biblia we współczesnym malarstwie polskim", zorganizowanej przez Oddział Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Inicjatorzy tego przedsięwzięcia szukali odpowiedzi na pytanie o skalę i język dzisiejszych przedstawień odwołujących się do Pisma Świętego. Odpowiedź przerosła oczekiwania: ekspozycja, odbywająca się od maja do września 1994 roku, zgromadziła dzieła blisko stu czterdziestu autorów, choć liczba ta, zdaniem organizatorów, stanowi zaledwie nikły odsetek artystów szukających inspiracji w tematyce biblijnej. Świadczy to o żywotności Biblii we współczesnych dokonaniach twórczych, trwalszej od mecenatu Kościoła, wyznaniowych podziałów i postępującego na świecie kryzysu wiary. O swych "osobistych spotkaniach z absolutem" - opowiada cytowany już Jerzy Nowosielski, autor "prawosławnych", choć realizowanych w świątyniach katolickich ikon, Andrzej Strumiłło, Mira Żelechower-Aleksiun, Jan Berdyszak i Ryszard Woźniak. "Nikt go nie widział, ja Go też nie widziałem - mówi ten ostatni, tłumacząc źródła swej artystycznej inspiracji "literaturą literatur".- Ale bardzo chciałbym Go zobaczyć. Dlatego Go maluję" [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:05:24
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.