Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FILIŻANKA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2010
  • Barwny, 59 min

"Filiżanka" to film, opowiadający o podróży grupy teatralnej, prezentującej swój spektakl w miejscach, do których nie dociera żadna oferta kulturalna. Na przestrzeni dwóch lat, grupa prezentuje go w ośmiu miejscowościach - wsiach. Są warsztaty mechaniczne nieczynnej już fabryki, spalona synagoga, gospodarstwo rolne, stadnina koni, dworzec kolejowy, Dom Pomocy Społecznej, magazyn pobliskiego sklepu i stary kościół. To co stanowi istotę i temat zasadniczy w filmie, można w sposób ogólny nazwać "spotkaniem". Spotkanie to, odbywa się poprzez obcowanie miejscowej ludności z teatrem. Kamera podąża jednak dalej. Podąża za napotkanymi bohaterami, obserwuje ich zwykłą codzienność. Twórcy starają się opowiadać o codzienności spotykanych ludzi i łączyć ją z wykreowaną rzeczywistością teatralną. Powstały w skutek takiego założenia świat filmu, zaczyna żyć swoim własnym życiem. Przenosi zdarzenia realne, często błahe i codzienne, w inną, poetycką rzeczywistość. Spoiwem dla tych światów są obrazy malarza - Jerzego Nowosielskiego, które wcześniej były inspiracją dla Piotra Cieplaka - reżysera sztuki teatralnej, za którą podąża kamera...\Inspiracją dla autorów filmu jest twórczość Jerzego Nowosielskiego. Narzędziem skłaniającym do odbycia "podróży magicznej" staje się spektakl pt. "Hotel pod Aniołem" w reż. Piotra Cieplaka. W 2005 roku rozpoczynają się zdjęcia do filmu. Grupa teatralna wyrusza na polską prowincję. Decyzja jest świadoma. Doświadczenia europejskich festiwali teatralnych w Wiedniu, Bonn, Avignon, Bolonii i Sztokholmie, które grupa zdobywa w 2000 roku podczas realizacji pierwszej fazy projektu teatralnego noszącego tytuł "Hotel Europa" - wyznaczają kierunek. Dzięki takiemu zabiegowi, myśl twórcza rozpina się między stolicami kultury a miejscami, gdzie nie dociera żadna oferta kulturalna. Twórcy starają się budować "niewidzialny pomost, który zbliża do siebie miejsca tak odległe. Ten film jest podróżą, drogą. To "jadący pociąg". To człowiek i świat, najbliższa rzeczywistość, najbliższe istnienie. Mężczyzna i kobieta, ich codzienność. Odgłos lecących gołębi, skrzypiąca szafa, czajnik z gotującą się wodą i cisza. Intensywność obrazu zastępuje dialog. W milczeniu, odsłania się przestrzeń, która w codziennym obcowaniu ludzi ze sobą bywa niedostrzegana. Obrazy mistrza, tworzone z myślą o tym, aby nie zatrzymywać oka na powierzchni płótna, ale spoglądać w głąb, szukać ukrytych sensów w symbolice malarskiej ekspresji, stają się dla twórców filmu inspiracją.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:19:54
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych