Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI

  • Serial dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, odcinki x ok. 45 min

    Istnieje także czteroodcinkowa wersja serialu, w której odcinek 1 (noszący tytuł "Nie o taką Polskę...") jest skrótem dwóch pierwszych odcinków wersji głównej.

Dla żołnierzy walczących o niepodległość Rzeczpospolitej druga wojna światowa nie zakończyła się z chwilą opuszczenia ziem polskich przez armie hitlerowskie. W beznadziejnych warunkach, przy całkowitej obojętności świata do połowy lat 50' prowadzili oni nierówną walkę z drugim okupantem i współpracującymi z nim rodzimymi kolaborantami. Walczyli z komunistami w obronie niepodległości, tradycji i wiary w to, że Polska będzie znowu wolna. Ich losy to przejmujące opowieści o krwawych walkach prowadzonych w lasach, dopracowanych do perfekcji ubeckich prowokacjach, sfingowanych procesach zakończonych wydanymi przez władze "wolnej Polski" wyrokami śmierci na tych, którzy przecież w najbardziej bohaterski sposób bronili tej samej Polski przed niemiecką agresją.
Większość naocznych świadków tamtych wydarzeń już odeszła, bohaterowie prezentowanego cyklu filmów, to naprawdę ostatni uczestnicy historii zapomnianej przez tak wiele osób, ostatni żyjący "Żołnierze Wyklęci". Autorce filmu udało się skłonić Ich do zwierzeń i wspomnień - wspomnień w których momenty krańcowego wzruszenia, często wyrażanego płaczem przeplatają się z opowieściami śmiesznymi, absurdalnymi, historiami o "zwykłej" codzienności. Na takie właśnie historie z codzienności Autorka filmu zwraca uwagę, dzięki czemu Widz dojść może do ciekawego wniosku, że największą walkę partyzanci toczyli nie z okupantem, pierwszym czy "drugim", ale z głodem, chłodem, świerzbem, wszami - to takie patriotycznie nieromantyczne - a jednak. Co ważne, film pokazuje, że w tej walce, w tym "użeraniu się" z każdym kolejnym dniem Nasi Bohaterowie pozostawali ludźmi pogodnymi, potrafili wyłuskiwać z rzeczywistości krótkie chwile przyziemnego szczęścia i cieszyć się nimi, tak bardzo, żeby z entuzjazmem opowiadać o nich jeszcze 60 lat później. Film jest zapisem Ich historii.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

PROLOG (1)

  • Odcinek serialu

Pierwsza część historii o największym na Lubelszczyźnie ugrupowaniu partyzanckim, którym dowodził major Hieronim Dekutowski "Zapora". Członkowie oddziału Zapory wspominają czasy okupacji niemieckiej. Mówią o partyzanckiej codzienności ukazując widzowi wiele interesujących jej szczegółów: jak zorganizowane były oddziały, jaką posiadały broń, jak wyglądały sprawy higieny osobistej, jakie były partyzanckie przysmaki i dlaczego oddziałowy pies miał na imię Bimber. Opowiadają o największej stoczonej z Niemcami bitwie pod Krężnicą Okrągłą, o odniesionym zwycięstwie i żalu po kolegach, którzy w niej zginęli. W tych wspomnieniach, jak w życiu mieszają się momenty smutne, wzruszające, zabawne czasem nawet absurdalne. Dzięki fabułom widz może przenieść się w lata okupacji niemieckiej i wraz z Bohaterami filmu przeżyć Ich historie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

NIE O TAKĄ POLSKĘ... (2)

  • Odcinek serialu

Film opowiada o losach członków oddziału Zapory po wejściu Armii Czerwonej. Bohaterowie filmu mówią o szoku, jaki przeżyli, gdy nowa władza obwieściła ich "zaplutymi karłami reakcji" i oskarżyła o kolaborowanie z Niemcami. Opowiadają o zawiedzionych nadziejach na Nową Polskę i o walce, którą zdecydowali się podjąć w obronie Ojczyzny przed komunistyczną powodzią. Opowiadają o paleniu kontyngentowych kwitów, o likwidowaniu konfidentów, o coraz bardziej zaciskającej się wokół ich szyj pętli, coraz większej ilości zabitych kolegów, coraz bardziej dokuczającym głodzie i braku uzbrojenia, o pomocy która znikąd nie nadeszła i nadziei, której zaczęło brakować. Film kończy scena aresztowania przez UB Zapory i jego siedmiu towarzyszy, podczas podjętej przez nich próby przedostania się na Zachód.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

KTO DZISIAJ NASTĘPNY? (3)

  • Odcinek serialu

Dalsze losy Hieronima Dekutowskiego Zapory i jego towarzyszy, którzy wraz z nim zostali aresztowani podczas próby przedostania się na zachód. Po aresztowaniu rozpoczyna się trwający ponad rok proces, w wyniku którego wszyscy skazani zostają na kary śmierci, trafiają do jednej celi, w której czekać będą na wykonanie wyroku. Ukazana w filmie cela śmierci to miejsce przerażające - brudne, zatłoczone, zawszone, miejsce w którym głód często zagląda ludziom w oczy. Ale jest to też miejsce zawiązywania się przyjaźni, miejsce w którym pomiędzy ludźmi rodzi się prawdziwa solidarność. W scenerii tejże celi śmierci rozgrywa się historia brawurowej ucieczki, którą przygotowują Zapora wraz z towarzyszami. Ten film jest historią o człowieczeństwie w nieludzkiej rzeczywistości, o tym, że "człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać".

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

PAMIĘTNIK (4)

  • Odcinek serialu

Film opowiada o Zdzisławie Brońskim "Uskoku", który objął dowództwo nad leśnymi oddziałami Lubelszczyzny po tym jak w 47 roku Hieronim Dekutowski "Zapora" zdecydował się wyjechać z kraju. Osią filmu jest pamiętnik Zdzisława Brońskiego "Uskoka", w którym komentuje on rzeczywistość, w jakiej przychodzi mu funkcjonować. Z pamiętnika bije obrzydzenie a wręcz nienawiść do władz komunistycznych i ludzi, którzy z tymi władzami żyją za pan brat. Choć często historie opisywane przez Brońskiego mają charakter tragikomiczny - jak opowieść o Stasiu Sycie, miejscowym konfidencie, którego partyzanci Brońskiego zmuszeni byli zlikwidować, czy historia o organizowanych we wsi uświadamiających prelekcjach dla ludności, to jednak z pamiętnika wyłania się przerażający obraz rzeczywistości końca lat 40. To rzeczywistość pełna konfidentów, zdrajców, krążących wszędzie jednostek UB, rzeczywistość nieuczciwej amnestii, masowych aresztowań, morderstw i intryg. Z taką właśnie rzeczywistością mierzą się bohaterowie filmu. Wobec braku jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz, przy rosnącym w siłę aparacie władzy komunistycznej, walka ta skazana jest jednak na klęskę.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

  • Obsada aktorska
    Marcin Szafarz
    Zdzisław Broński "Uskok"
    Bartosz Gajdarski
    towarzysz Skworczewski
    Marcin Nowak
    towarzysz Nowak

OPERACJA "LAWINA" (5)

  • Odcinek serialu

Ostatnia część serii opowiada o likwidacji prawie 200 osobowego oddziału partyzanckiego działającego na terenie śląska cieszyńskiego, pod dowództwem Henryka Flame "Bartka". Likwidacja tego oddziału była wynikiem jednej z najbardziej spektakularnych akcji komunistycznego aparatu bezpieczeństwa - sieć agentów i misternie uknuta prowokacja doprowadziły do unicestwienia oddziału. W wyniku ukartowanej relokacji oddziału na ziemie zachodnie, prawie 200 partyzantów zostało wywiezionych z trenów śląska cieszyńskiego a następnie zamordowanych, do dziś nie wiadomo gdzie spoczywają ich ciała. Scenariusz filmu powstał na podstawie protokołów zeznań składanych podczas prowadzonego, w latach 90', w tej sprawie śledztwa, przez świadków i uczestników tamtych wydarzeń. Ze względu na fakt, że większość przesłuchiwanych wówczas już nie żyje fragmenty przesłuchań zostały sfabularyzowane i pełnią rolę dokumentalnych wypowiedzi bohaterów. Przesłuchania są punktem wyjścia do fabuł, w których autorka podejmuje próbę odtworzenia tamtych wydarzeń. Ze względu na spektakularny charakter zbrodni zlikwidowania ugrupowania "Bartka" film jest swego rodzaju epilogiem do całej serii, smutnym zakończeniem, w którym jasne staje się dlaczego jej bohaterowie to "Żołnierze Wyklęci"...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:46:31
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.