Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

IWO GALL 1890-1959

w WIELCY REFORMATORZY TEATRU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 25 min

Sylwetka Iwo Galla (1890 - 1959) scenografa, reżysera, pedagoga i teoretyka teatru. Z wykształcenia był malarzem - ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, następnie studiował w Berlinie i Wiedniu. Lata I wojny światowej spędził w Wiedniu, gdzie współpracował z Teatrem Polskim, tworząc scenografię do kilku spektakli ("Hamlet", "Sędziowie"). Po wojnie wrócił do Krakowa. Pracował w teatrze im. Słowackiego, projektując m. in. kostiumy do "Strasznych dzieci" i scenografię do "Horsztyńskiego". W latach 1923 - 29 związany był z teatrem Reduta, najpierw w Warszawie, potem w Wilnie - projektował scenografię do wielu przedstawień (m. in. "Wielkanoc", "Książę Niezłomny", "Sen"), czuwał też nad wystrojem teatralnych wnętrz. Jego pierwszą, samodzielną inscenizacją byli wystawieni w 1927 roku "Sędziowie". Pomiędzy 1930 a 1932 rokiem pracował w warszawskim teatrze Ateneum, gdzie przygotował m. in. scenografię "Zemsty". W tym okresie wiele podróżował - był w Wiedniu, Pradze, Berlinie, Dreźnie i Paryżu. W latach 1932 - 35 był dyrektorem Teatru Kameralnego w Częstochowie, pracował też w Kaliszu i Warszawie. W 1941 roku zorganizował w Warszawie tajne studio dramatyczne, które funkcjonowało do wybuchu powstania, a w kwietniu 1945 roku wznowiło działalność w Krakowie. Od jesieni 1946 roku kierował Teatrem Wybrzeże, z którego uczynił liczący się ośrodek teatralny. Jego inscenizację "Jak wam się podoba" z 1947 roku, wystawioną również w Warszawie na Konkursie Szekspirowskim, zaliczono do najciekawszych przedstawień konkursowych i wyróżniono dwiema nagrodami. Z wielkim uznaniem krytyki spotkała się też wystawiona przez Galla "Balladyna". Swoje poglądy na temat teatru, ze szczególnym uwzględnieniem architektury i plastyki scenicznej, sformułował w książce "Budowniczy tła scenicznego". [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.03.26 10:42:18
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.