Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TRUDNO UWIERZYĆ W CUD

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 24 min

W czasach niepewności i zagrożenia ludzie uciekają się pod opiekę Boga, szukając potwierdzenia jego obecności i mocy. Chętnie widzą to, co pragną zobaczyć. Dlatego co i raz po kraju rozchodzą się elektryzujące wieści o cudach - objawieniach, cudownych uzdrowieniach, znakach z nieba itp. W 1992 r. w okolicach Koniecpola wierni stwierdzili obecność cudownego źródła, mającego moc leczenia wszelkich chorób. W 1983 r. w Oławie jednemu z mieszkańców miasteczka, Kazimierzowi Domańskiemu, ukazała się Matka Boska i obdarzyła, jak twierdził, łaską uzdrawiania. Do Oławy zaczęli masowo ściągać pielgrzymi, prosząc o przywrócenie zdrowia. W miasteczku wzniesiono, bez niezbędnych zezwoleń budowlanych, wielkie sanktuarium. Kościół przez wiele lat zdawał się nie dostrzegać "uzdrowicielskich" praktyk Domańskiego, nigdy nie kwestionowanych przez Kościół. Dopiero gdy w 1999 r. "cudotwórca" założył Stowarzyszenie Św. Ducha, władze kościelne uznały je za sektę i postanowiły położyć kres jego istnieniu. W parafii Idzików w 1998 r., na blaszanym kominie domu państwa Żelazków, pojawił się zarys postaci, który wierni rozpoznali jako sylwetkę Jezusa z dłonią wzniesioną do góry. Pod dom gospodarzy zaczęły schodzić się tłumy rozmodlonych parafian, chcących przynajmniej przez chwilę popatrzeć na wizerunek. W kościele w Lublinie obraz Matki Bożej płakał prawdziwymi łzami, a na obliczu Marii pojawiły się rany. We wsi Gadomskie Matka Boża objawiła się osobiście wioskowemu utracjuszowi, Stefanowi Gwieździe. Przykłady miejsc i relacje świadków można by mnożyć, choć nie zawsze opowieści wiernych brzmią identycznie. Tam, gdzie jedni widzą święte postaci, inni nie dostrzegają nic. Żarliwe modlitwy przeplatają się z wypowiedziami tych, którzy "nie dostąpili łaski" ujrzenia cudu. Niedostatecznie wierzą czy też zachowują zdrowy rozsądek, odrzucając sugestię i zabobon? Kościół do cudów podchodzi z dużą rezerwą, poddając każdy przypadek szczegółowej analizie i żądając dowodów autentyczności. Procedura jest długa, wymaga ostatecznego zatwierdzenia przez biskupa. Wiara w tego typu cuda nie jest jednak dla wiernych obowiązkowa, Kościół pozostawia im wolną rękę. W filmie wyjaśnia te zagadnienia ks. prof. Marian Rusecki z KUL. Od strony świeckiej potrzebę wiary w cuda wyjaśnia z kolei dr Izolda Topa z Uniwersytetu Wrocławskiego. Przyznaje, że choć często trudno uwierzyć w cud, niekiedy jeszcze trudniej wyznać, że nie dostąpiło się łaski jego ujrzenia. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:48:52
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.