Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WARSZAWA BIS

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 24 min

Na mapie Stanów Zjednoczonych można znaleźć aż siedem miast o nazwie Warszawa. Jedną z nich jest Warszawa, czyli Warsaw, w stanie Indiana. To 12-tysięczne miasteczko jest zarazem stolicą powiatu Kościuszko (Kosciusko). W tym regionie nigdy nie było polskich osadników, skąd więc swojsko dla nas brzmiące nazwy? Zasługa to zmarłego w 1877 r. Johna Butlera Chapmana. Miał on świadomość zasług, jakie Tadeusz Kościuszko oddał Stanom Zjednoczonym w walce o niepodległość. Zabiegał więc o nadanie powiatowi jego imienia, a głównemu miastu - nazwy stolicy ojczystego kraju dzielnego generała. Dziś portret bohatera ozdabia salę posiedzeń mającego ponad sto lat budynku rady miejskiej. Równie zabytkowe kamienice - z II połowy XIX w. - wznoszą się w najstarszej dzielnicy miasta. Warsaw to ostoja chrześcijaństwa i wzorzec ekumenizmu. Zgodnie współistnieją tu kościoły: anglikański, luterański, katolicki, prezbiteriański - wszystkie okazałe i zadbane. Przy kościołach często funkcjonują szkoły: katolicka cieszy się wśród nich najwyższą renomą, a uczą się w niej dzieci różnych wyznań i kolorów skóry. Uczniowie spędzają w szkole niemal cały dzień, korzystając po lekcjach z rozmaitych zajęć dodatkowych. Do domu wracają na własną rękę: w Warsaw nie widać charakterystycznych żółtych autobusów szkolnych. Nie są potrzebne: wszędzie jest stosunkowo blisko i - co najważniejsze - bezpiecznie. Nad bezpieczeństwem i spokojem mieszkańców czuwa 34 policjantów, ale rzadko muszą interweniować w poważniejszych sprawach. Tamtejszy areszt z reguły świeci pustkami, a niewykorzystywane więzienie zamieniono na muzeum. Można tam m.in. zobaczyć, jak mieszkało się w Indianie w XIX w. Do dziś żyją w taki sposób miejscowi amisze - przybyła z Europy protestancka grupa religijna, która zachowała tradycyjny styl życia i tradycyjne wartości. Ale młode pokolenie amiszów coraz chętniej jednak garnie się do nowoczesności. Kosciusko to typowy powiat rolniczy. Aż 7 procent ludności pracuje w rolnictwie - jak na amerykańskie warunki to bardzo wysoki wskaźnik. Farmerzy utrzymują się głównie z uprawy zbóż, ale ta jest coraz mniej opłacalna. Wielu z nich zmienia więc profil swoich gospodarstw, czasami nawet na tak oryginalny jak hodowla lam. W Warsaw rozwija się również przemysł. Działa tam m.in. prowadzona przez Mike'a Ruszkowskiego fabryka domów na kółkach. Jest na nie spory zbyt, gdyż przeciętny Amerykanin 17 razy w życiu zmienia miejsce zamieszkania. Ale prawdziwą chlubą miasta jest najstarsza, licząca 70 lat fabryka protez, która eksportuje swe wyroby na cały świat. Mieszkańcy Warsaw z dumą mówią, że ich miasto to "ortopedyczna stolica świata". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:48:19
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.