Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIE CHCĘ TEGO OGLĄDAĆ.

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 20 min

Jurij Kolesnikow od 1986 roku mieszka w Sławutyczu, wcześniej mieszkał w Prypeci, zamkniętym mieście pracowników elektrowni atomowej w Czarnobylu. Przeżył wybuch reaktora i nadal jest zatrudniony w elektorwni, teraz już stopniowo likwidowanej. Dobrze pamięta katastrofę sprzed szesnastu lat. Nad rodzinnym albumem wspomina swój poprzedni dom i najbliższych sąsiadów, opowiada o ich losach. 14 czerwca 1986 roku w palącej się elektrowni atomowej w sferze bezpośredniego zagrożenia życia znalazło się pięćdziesięciu ludzi. W akcji likwidowania skutków katastrofy uczestniczyło tysiące żołnierzy, setki strażaków, robotników budowlanych i personelu medycznego. Co się z nimi później stało? Jaki jest społeczny bilans strat - jak eksplozja wpłynęła na życie pracowników elektrowni i ludzi z przyległych do niej terenów? Czy wybuch reaktora odcisnął się na stanie zdrowia ukraińskiego społeczeństwa? Na cmentarzu w Kijowie przy mogile strażaka wdowa opowiada, jak jej mąż i jego koledzy jechali do pożaru w elektrowni, tak jak do zwykłego wezwania, bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Mówi też jak potem w tajemnicy przed światem umierali. Ukraina długo nie przyznawała się do awarii reaktora, a potem w oficjalnych komunikatach minimalizowała rozmiar strat. Obecnie w Kijowie można zwiedzać muzeum Czarnobyla i prześledzić kolejne etapy dramatu. Najwięcej miejsca zajmuje dział poświęcony likwidacji skutków katastrofy. Elektrownia jeszcze działa, choć od dawna mówi się o konieczności jej zamknięcia. Sarkofag zniszczonego reaktora jest stale monitorowany. W promieniu trzydziestu kilometrów wokół niego rozciąga się strefa zwiększonego zagrożenia, ale nawet tu żyją ludzie. Wracają nielegalnie do domostw, z których zostali wysiedleni bezpośrednio po katastrofie. Opóźnia się realizacja przekształcenia Czarnobyla w strefę bezpieczną, choć środki na ten cel płyną także z zagranicy. Czy Czarnobyl jest nadal niebezpieczny? W jaki sposób specjaliści chcą rozwiązać problem największego na świecie składowiska odpadów jądrowych? Autor reportażu szuka odpowiedzi na te i podobne pytania w rozmowach z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia Ukrainy, Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych i Likwidacji Skutków Katastrofy w Czarnobylu, Ministerstwa Energetyki, oraz ze specjalistami z Ukraińskiej Akademii Nauk. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:43:46
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.