BIAŁO-CZERWONO-CZARNY
- Film dokumentalny
- Rok produkcji:2002
- Barwny, 26 min
Emmanuel Olisadebe jest w naszym kraju niewątpliwie kimś wyjątkowym. Po pierwsze, okazał się bardzo utalentowany - jest najskuteczniejszym piłkarzem w polskiej reprezentacji. Po drugie - i to chyba wzbudza najwięcej kontrowersji - w lipcu 2000 r., prezydent Aleksander Kwaśniewski nadał mu w trybie wyjątkowym polskie obywatelstwo. Czarnoskóry Emmanuel stał się więc w krótkim czasie od przyjazdu do Polski obywatelem Rzeczypospolitej i ma pełne prawo nosić biało-czerwoną koszulkę z orłem na piersi.
Opisując historię Emmanuela Olisadebe, piłkarza z Nigerii, Janusz Zaorski podejmuje ważny i niezmiennie aktualny temat tolerancji wobec innych narodowości. Film jest próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak Polacy, postrzegani przecież na świecie jako naród nietolerancyjny, reagują dziś na cudzoziemców. W dokumencie znalazły się wywiady, zarówno ze znanymi osobistościami świata sportu, aktorami i politykami, jak również z żoną słynnego napastnika, jego kolegami z reprezentacji oraz przypadkowymi przechodniami, którzy komentują fakt, że reprezentant Polski jest Afrykańczykiem. Ważnym, a jednocześnie dość niepokojącym głosem w tej dyskusji są wypowiedzi garstki pseudokibiców, którzy demagogicznie wręcz mówią o czystości rasy i czarnoskórym Polaku. Film jest bogato ilustrowany archiwalnymi materiałami z występów Oliego podczas eliminacji do Mistrzostw Świata oraz wywiadami z nim samym, w których opowiada o swoich odczuciach i przeżyciach związanych z Polską i Polakami.
EMMANUEL OLISADEBE vel Oli, vel Emsi, vel Czarnecki urodził się w 1978 r. w Warri, w Nigerii. Pochodzi z plemienia Ibo. Pierwsze kroki w piłkarskim świecie stawiał w Jasper United FC Onitsha. W nigeryjskiej extraklasie zdążył rozegrać 40 spotkań i strzelić 20 goli. W 1997 r. odkryli go przemierzający Afrykę łowcy talentów z firmy Ryszarda Szustera, który po wielu perypetiach znalazł dla niego klub w Polsce. Wtedy to 18-letni Oli zetknął się po raz pierwszy z Jerzym Engelem, odpowiedzialnym wówczas za transfery w Polonii Warszawa. W barwach klubowych zadebiutował w meczu z Dyskobolią Groclinem 23 listopada 1997 r. Szczęśliwy dla Emsiego okazał się być początek rundy wiosennej 1998/99, od meczu z Wisłą Kraków - szykującą się do zdobycia tytułu mistrza kraju - stał się sławny. Na początku 2000 r. "Piłka Nożna" już po raz kolejny wyróżniła dokonania Oliego, przyznając mu tytuł Obcokrajowca Roku 1999. W tym czasie Jerzy Engel został selekcjonerem reprezentacji Polski i postanowił włączyć do niej Emmanuela, gdy tylko otrzyma polskie obywatelstwo. Sprawa, dzięki pomocy Zbigniewa Bońka i przychylności prezydenta Kwaśniewskiego została szybko sfinalizowana i Emsi zadebiutował w barwach biało-czerwonych w wyjazdowym meczu z Rumunią, w którym strzelił jedynego dla swojej drużyny gola. Wkrótce rozpoczęły się zakończone sukcesem eliminacje do Mistrzostw Świata. Emmanuel Olisadebe zagrał dotychczas w naszej reprezentacji 21 meczów, strzelając dla biało-czerwonych aż 11 bramek. W opinii byłego selekcjonera Jerzego Engela jest najskuteczniejszym piłkarzem, który ma doskonały instynkt, dużą szybkość, doskonałą technikę, umiejętność gry ciałem oraz nie mocny, ale precyzyjny strzał.
[www.canalplus.pl]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Muzyka
- Dźwiękw napisach nazwisko: Skonieczny
- Montaż
- FotografieJacek Marczewski
- Kierownictwo produkcji
- WspółpracaMaria CudnyBartłomiej TrzopKatarzyna Zaorska
- ProducentStefan Makarczyk
- Produkcja wykonawcza
- Produkcja
- BohaterEmanuel Olisadebe