Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZACZAROWANY KRĄG...

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • Gatunek:
    Film o sztuce
  • Barwny, 25 min

Bohater filmu to: sołtys i wiejski listonosz, który z własnoręcznie wyzbieranych kamieni postawił w szczerym polu zameczek: swoją galerię sztuki. Malarz, rzeźbiarz i poeta. Rolnik na 3,5 hektarach. Jest to przyczynek do dziejów wiejskiej muzy. Rzecz o talencie, o atelier malarskim pod chłopską strzechą i o tym, że nic na świecie nie przychodzi samo. Dawne dzieje bohatera niczym nie różnią się od losów powieściowego Janka Muzykanta. Nędza, służba, talent... W jego przypadku, jednak nie brakło obiektywnych możliwości i pomocy ze strony życzliwych ludzi. Jednak nasz bohater nie jest prymitywnym wiejskim artystą, za którego dziełami ugania się dziś wyrafinowany smakosz. Opieka plastyczna, nauka w ognisku plastycznym, ten rok w liceum zrobiły swoje i widać w jego pracach pewne opanowanie rzemiosła, wpływ konwencji malarskich. Głównie jednak malować, rzeźbić nauczył się sam. Przeczytał na ten temat tysiące książek. Jeździł też do Łodzi na konsultacje do profesora Krystyna Zielińskiego z Akademii Sztuk Pięknych. - Nie jestem ludowym twórcą - twierdzi - Staram się tworzyć profesjonalnie. Chociaż bardzo cenię tzw. twórczość ludową. Dla mnie najważniejsze jest, by obraz miał wyraz artystyczny. Najchętniej maluje i rzeźbi ludzi. Człowiek - to jego ulubiony temat. - Ja nie znam słowa wypoczynek. Każda wolna chwila jest dobra. Samotność jest moim sprzymierzeńcem. Cel mam sprecyzowany, wiem co powinienem i co muszę zrobić. A praca sprawia mi radość...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:39:50
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.