Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ODTAJNIONE POWSTANIE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2001
  • Barwny, 45 min

Powstanie sejneńskie jest zapomnianym fragmentem polskiej historii. Wymazano je z podręczników, bowiem wydarzenie to wynikało bezpośrednio ze skomplikowanych relacji polsko-litewskich. O jego wybuchu zdecydował 12 sierpnia 1919 roku zjazd przedstawicieli ludności polskiej z terenów południowej Suwalszczyzny, okupowanych - mimo odzyskania przez Polskę niepodległości - przez władze niemiecko-litewskie. Pragnienie uzyskania niepodległości w ramach państwa polskiego było na tych terenach niezwykle silne. Tendencje te były żywe zarówno wśród ziemiaństwa, inteligencji, kleru, jak i ludności wiejskiej, a ich wyrazicielka była Tymczasowa Rada Obywatelska Okręgu Suwalskiego. Do zbrojnego wystąpienia przygotowywały się także zakonspirowane oddziały POW, którymi kierował Adam Rudnicki "Szczerba". Powstanie wybuchło w Sejnach 25 września 1919 roku. Odniosło sukces. Zapomniano o nim jednak. Dopiero po latach potomkowie jego uczestników postanowili przypomnieć o tym wydarzeniu. Mieszkańcy Sejn ufundowali pomnik. Uroczystość jego odsłonięcia, połączona z widowiskiem plenerowym odtwarzającym tamte historyczne wypadki, stała się dla autorki dokumentu punktem wyjścia opowieści o sytuacji, w jakiej doszło do zbrojnego zrywu, jego przebiegu, a także współczesnych ocenach powstania. Nie są one jednoznaczne. Zwłaszcza Litwni żyjący w Polsce patrzą na nie inaczej niż Polacy, dumni z tego, że działania przodków wpłynęły na korzystne dla naszego kraju wytyczenie granicy północno-wschodniej. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:29:42
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.