Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PODRÓŻ DO MIEJSCA URODZENIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2001
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 47 min

"Zaliczyłbym Tadeusza - mówi Wiesław Myśliwski - do nielicznego w polskiej literaturze nurtu słowiarzy. To nie jest moje pojęcie, tego pojęcia użył kiedyś Julian Przyboś. Dla Przybosia słowiarz, to ktoś najważniejszy w hierarchii literackiej. I właśnie Tadeusz był słowiarzem, a język - materią jego twórczości. Nie tylko środkiem wyrazu, sposobem ekspresji artystycznej, ale materią poetycką. W jego języku wszystko nabierało od razu wielkiej skali wyobrażeniowej. Mógł pisać o polu, o sośnie, o strumyku, lecz język kreował to wszystko w jakieś figury, symbole, metafory, odniesienia. Dotknął byle czego - i tryskało słowo..." Tadeusz Nowak, poeta i prozaik, jeden z najczęściej wydawanych i najchętniej czytanych w latach siedemdziesiątych twórców tak zwanego nurtu wiejskiego, dziś nieco zapomniany, urodził się w 1930 roku w Sikorzycach koło Dąbrowy Tarnowskiej. Zadebiutował tuż przed maturą, jako osiemnastolatek, w związanym z ruchem ludowym pismem "Wici", a następnie, już jako student Uniwersytetu Jagiellońskiego, w "Twórczości". To nie był czas sprzyjający liryce. Poeci mieli budować socjalizm, sławić partię i walczyć z imperializmem. Socrealistyczne produkcje, między innymi własny tomik "Uczę się mówić", w którym "okrutne głupstwa plótł", Nowak miażdżąco zrecenzował w zbiorze "Prorocy już odchodzą" z 1956 roku. Przez blisko trzydzieści lat mieszkał w Krakowie. Przez długi czas - w Domu Literatów przy ulicy Krupniczej 22. Pod Wawelem powstało dwanaście tomów wierszy, sześć powieści, dwa zbiory opowiadań i zbiór gawęd poetyckich prozą, w tym tak głośne tytuły, jak poezje "Psalmy na użytek domowy" i "Ziarenko trawy", opowiadania "W puchu alleluja" oraz powieści "Takie większe wesele", "A jak królem, a jak katem będziesz" i "Diabły". W 1977 roku Tadeusz Nowak przeniósł się do Warszawy. Z tego okresu pochodzą zbiory poetyckie "Psalmy wszystkie" oraz "Pacierze i paciorki", a także powieść "Wniebogłosy". Laureat wielu nagród, w tym nagrody imienia Kościelskich, zmarł w roku 1991. Prozaik i poeta, tak silnie związany z rodzinną wsią - śródlądową wyspą otoczoną wodami Wisły, Dunajca i często wylewającego potoku Kisielina - nie wrócił już do Sikorzyc. A przecież właśnie tam rozgrywa się akcja powieści Nowaka, właśnie świat rodzinnych korzeni przywoływany jest w utworach lirycznych artysty. Dlaczego? "Tęsknimy nie za naszym dzieciństwem i naszymi wsiami, ale za wyobrażeniami dzieciństwa i wsi - wyjaśnia Wiesław Myśliwski. Lepiej, żebyśmy tam nie jechali po latach. Nie ma już ludzi, których zabraliśmy ze sobą w sercach i umysłach, nie ma sfery emocji kształtujących naszą tożsamość. Dawny świat już odszedł, uległ rozpadowi. Możemy go pielęgnować tylko w pamięci i wyobraźni. W filmowej opowieści o życiu i dziele Tadeusza Nowaka występują także bracia bohatera: Czesław i Edward, żona artysty Zofia, oraz Wisława Szymborska, Stanisław Balbus i Henryk Bereza. Wiersze poety interpretuje Jerzy Radziwiłowicz. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:38:22
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.