Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GRANATOWI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny, 42 min

Zdaniem dr. Adama Hempela, system policyjny Drugiej Rzeczpospolitej należał do najsprawniejszych w Europie, tym bardziej zaskakujące jest jak szybko uległ rozpadowi po wybuchu II wojny światowej. Próby wyjaśnienia tego faktu wskazują na możliwość niemieckiej dywersji w kręgach kierowniczych polskiego MSW. Zablokowano bowiem przewidziane prawem włączenie policji do wojskowego systemu obronnego kraju. Wyjątek stanowił Stołeczny Garnizon Policji. Jego szefowie - ppłk Marian Kozielewski i mjr Bolesław Bujko - odważyli się wypowiedzieć posłuszeństwo tym władzom i zahamować ewakuację policji. Ryzykowali sąd wojenny. Po klęsce wrześniowej około 3 tys. policjantów przedostaje się wraz z wojskiem na Litwę, Łotwę, Węgry i do Rumunii, gdzie zostają internowani. Prawie 12 tys. funkcjonariuszy z centralnej i zachodniej Polski, ewakuujących się zgodnie z rozkazem na Kresy Wschodnie, trafia do sowieckiej niewoli. Zostają osadzeni w obozach. Potem wymordowani w Miednoje. Film przedstawia jednak przede wszystkim działalność i losy tych, którzy pozostali na terenach okupowanej przez Niemców Rzeczpospolitej. Już w październiku 1939 roku, z rozkazu Hansa Franka, władze niemieckie wydały odezwę wzywającą polskich policjantów do zgłoszenia się do specjalnych urzędów. Odtąd - w swoich granatowych mundurach, od których barwy nazywano ich "granatowymi" policjantami - pełnili służbę współdziałając z okupantem. W filmie pojawiają się dowody i świadectwa ich dwojakich postaw: głębokiego patriotyzmu i podłości. Jedni współpracowali z podziemiem, na różne sposoby oszczędzali rodaków, inni gnębili ich, wykazując się niekiedy szczególnym okrucieństwem. Jedni walczyli w partyzantce, powstaniu warszawskim. Inni wysługiwali się Niemcom niekiedy ponad miarę. W powszechnej opinii jednak wszyscy zhańbili się kolaboracją, dopuścili zdrady. W polskiej policji tzw. granatowej - przytacza dane prof. Paweł Wieczorkiewicz - służyło około 13 tys. kandydatów, podoficerów i oficerów. Liczba skazanych przez sądy Polskiego Państwa Podziemnego na karę śmierci za działanie na szkodę Polski i jej obywateli nie jest znana. Po zakończeniu wojny zweryfikowano blisko 10 tys. byłych granatowych. Tylko 600 z nich skazano na długoletnie więzienie lub karę śmierci za haniebną działalność okupacyjną. Prawie 2 tys. zatrudniono w Milicji Obywatelskiej. W 1949 roku podjęto wobec nich represje. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:35:52
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.