Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SABRA

  • Tytuł alternatywny: CHALUCIM
  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1933
  • Premiera:
    1933. 11. 21
  • 2300 m, W filmie występowali aktorzy teatru żydowskiego "Habima" i ludność arabska. Film został zrealizowany w Palestynie (wykorzystane zostały autentyczne zdjęcia uroczystości mahometańskiego święta Nabi Mussa w Jerozolimie), dialogi w języku polskim, arabskim, żydowskim.
    Film zachował się do dnia dzisiejszego.

Sabra to kaktus rosnący na pustyni, to także dziecko żydowskie urodzone na ziemi palestyńskiej . . . Do Palestyny przybywa grupa żydowskich imigrantów z Polski. Kupują kawałek pustynnej ziemi i rozpoczynają jej ujarzmianie. Najważniejszym problemem jest woda. Pustynny wiatr bezustannie zasypuje kopany dół. Przyjeżdżają żony osadników. Pustynne warunki życia i nieludzki wysiłek doprowadzają do konfliktów, nawet do obłędu i śmierci. Arabowie podczas rytualnych obrzędów błagają Allacha o deszcz, lecz modły przeradzają się w szał nienawiści do Żydów. Ruszają do obozowiska osadników, którzy świętują pierwsze zwycięstwo: dokopali się do wody. Krwawa bójka zostaje przerwana dopiero, gdy Arabowie dowiadują się o wodzie. Film miał się kończyć podczas bójki, śmiercią głównych bohaterów: arabskiej dziewczyny i żydowskiego chłopca oraz zasypaniem studni przez pustynny wiatr . . . W zmienionym przez producentów zakończeniu oglądamy, jak dziewczyna opatruje rannego chłopca, a przed oczami osadników przesuwają się wizyjne obrazy wspaniałej przyszłości, jaka ich czeka w Palestynie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 02:13:58
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.