TO JA ZABIŁEM
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1974
- Premiera:1975. 04. 08
- Gatunek:Film psychologiczny, Film kryminalny
- Barwny, 2500 m, 86 min
Lokacje: Wrocław (Dworzec Główny, ulice: Świebodzka i Kwidzyńska, mosty: Osobowicki, Sikorskiego oraz Pomorski Północny i Południowy, pętle tramwajowe: "Pilczyce" i "Kowale", Plac Grunwaldzki, Instytut Matematyki i Informatyki przy Placu Grunwaldzkim).
Podczas rutynowej kontroli drogowej w ciężarówce prowadzonej przez Bogdana Morawskiego milicja znajduje zwłoki dziewczyny. Denatką jest niejaka Anna Barańczyk, która poprzednią noc spędziła właśnie u kierowcy. Nic więc dziwnego, że on staje się głównym podejrzanym o jej zabójstwo. W toku rozprawy sądowej dochodzi do ustalenia okoliczności śmierci. Zgon ofiary nastąpił w niedzielę o świcie. Bogdan twierdzi, że feralnego poranka zostawił dziewczynę w mieszkaniu i zszedł do samochodu. Kiedy po kilkunastu minutach wrócił po dokumenty, Anna leżała na podłodze martwa. W miarę postępów śledztwa wychodzą na jaw kolejne szczegóły. Dziewczyna przed śmiercią dostała od matki 15 tysięcy złotych, by uzupełnić stan kasy przed mającym nastąpić remanentem w sklepie drogeryjnym, w którym pracowała. Przy Bogdanie milicja znalazła 14 i pół tysiąca. Oskarżony twierdzi jednak, że nie przywłaszczył sobie pieniędzy zmarłej. Pogrąża się w ten sposób jeszcze bardziej, gdyż świadek, który mógłby potwierdzić jego zeznanie, wszystkiemu zaprzecza. Tymczasem Andrzej Galus, sąsiad Morawskiego, już od pierwszego dnia rozprawy stara się o względy Elżbiety, młodej protokolantki sądowej. Rozpoznaje w niej bowiem dziewczynę, która krytycznego dnia podała mu wyrzuconą przez niego bransoletkę ofiary.
Główną zaletą "To ja zabiłem" są sceny na sali sądowej, gdzie rozgrywa się znaczna część filmu. Sporo tu niezłych dialogów i bystro podpatrzonych zachowań ludzkich. Części krytyki podobało się także ukazanie ewolucji wewnętrznej głównego bohatera, który wskutek tragicznego splotu wypadków pozbywa się tchórzliwej małoduszności, by całkowicie świadomie ponieść konsekwencje swojego postępowania.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Atelier
- Kostiumy
- Muzyka
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Kierownictwo produkcji
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskaElżbieta, dziewczyna Andrzeja, protokolantka podczas procesu MorawskiegoAndrzej Galus, sąsiad Morawskiego, rzeczywisty zabójca Anny BarańczykAnna Barańczyk, ofiara zabójstwaBogdan Morawski, oskarżony w procesie o zabójstwo Anny Barańczyksędzia, przewodniczący składu orzekającegoobrońca Morawskiegoprokurator Sadzewicz, oskarżyciel Morawskiegosędzia, członkini składu orzekającegomatka Anny Barańczyknarzeczona BogdanaBarbara Gajewska, koleżanka Annydoktor Kaliniewiczmilicjant kontrolujący wóz Morawskiegoświadek Wysocki, sąsiad Morawskiegotramwajarka wyjeżdżająca z zajezdni tramwajowejdyspozytor na krańcówce tramwajowejlistonosz - świadek w sądzieJózef Galus, stryj Andrzejabiegłykolega Morawskiego z pracy - świadeksędzia, członek składu orzekającego; nie występuje w napisach