KUNG-FU
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1979
- Premiera:1980. 03. 17
- Gatunek:Film psychologiczny, Film obyczajowy, Film polityczny
- Barwny, 3011 m, 105 min
Lokacje: Warszawa (Politechnika, Dworzec Centralny, Trasa Łazienkowska, Most Poniatowskiego), Oleśnica (kawiarnia KMPiK przy Placu Zwycięstwa), Wołomin (sąd przy ul. Warszawskiej).
Dramat psychologiczny, przedstawiający grupę młodych ludzi, odnawiających łączące ich podczas studiów przyjacielskie więzy dla solidarnego przeciwdziałania niesprawiedliwościom życia społecznego, które spowodowały odsunięcie od pracy i bojkot przez prowincjonalne środowisko jednego z nich. Bohaterowie filmu w czasie studiów tworzyli grupę przyjaciół, która rozpadła się po wydarzeniach marcowych 1968 roku. Po latach przypadek sprawia, że znowu spotykają się, by pomóc jednemu z nich. Witek, inżynier elektronik, nie chce tolerować nadużyć i oszustw w jego zakładzie pracy. Ujawnia, że jeden z dyrektorów skopiował swoją pracę doktorską z angielskiego wydawnictwa. Zakładowa klika postanawia się go pozbyć. Witek zostaje wyrzucony z pracy, jego żona nauczycielka także jest szykanowana, kilkuletnia córka zostaje usunięta z przedszkola. Z pomocą przychodzą dawni koledzy ze studiów. Przyjaciel dziennikarz publikuje artykuł "Polowanie na inżyniera", który wywołuje popłoch w miasteczku. Drugi przyjaciel, wpływowy wiceprezes spółdzielni mieszkaniowej, w obronie Witka wykorzystuje swoje znajomości w prokuraturze. Efekty tych działań są nadspodziewanie dobre - Witek zostaje z powrotem przyjęty do pracy, otrzymuje awans.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Asystent operatora obrazutechniczny
- Oświetlenie
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficznaBarbara Kostrzewa
- Muzyka
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Efekty dźwiękowe
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Konsultacjasportowa
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskaIrena MarkowskaWitek MarkowskiMarek KamińskiZygmuntBendkowskaZosiadyrektorka liceumnauczycielka Rowickakierowniczka przedszkolaredaktor Henio LaskusWacek Bendkowski, członek rady zakładowejMaciek, redaktor naczelnyKrzysztof, uczeń Ireny MarkowskiejEdward Kurjata, szef Witka Markowskiegodyrektor NałęczstrażnikSiwecki, nauczyciel wf-uKarwasprokurator Edward Misiuna, znajomy ZygmuntaAntekPawełdocent Kwaśniaksekretarka MałgosialekarzEwaD KumorA Markowskidziennikarzojciec Zygmuntatrener kung-fuMałgorzata TomassiP Wieczorkiewiczuczniowie liceów wrocławskichKatarzyna MaciejkoKasia, córka Ireny Markowskiejćwiczący kung-fu (w pierwszej scenie filmu); nie występuje w napisachprokurator oskarżający Markowskiego przed kolegium; nie występuje w napisach; aktora nie widać na ekranie, ale wyraźnie słychać jego głos
Variapokaż
Nagrodyschowaj
- 1979Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za debiut reżyserski
- 1979Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Dziennikarzy
- 1979Lublin (Międzynarodowe Forum Filmowe "Człowiek-Praca-Twórczość")-nagroda publiczności
- 1980Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda za rolę kobiecą
w wyniku plebiscytu publiczności - 1980Locarno (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-nagroda FIPRESCI
- 1981Złota Kamera (przyznawana przez pismo "Film")
w kategorii: film fabularny o tematyce współczesnej; za rok 1980; nazwa nagrody: Nagroda "Filmu"