DŁUG
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1999
- Premiera:1999. 11. 19
- Gatunek:Film psychologiczny, Film sensacyjny
- Barwny (negatyw: Vision Kodak), dźwięk: Dolby Stereo, 97 min
Lokacje: Warszawa (Plac Zbawiciela).
Z Wisły wyłowione zostają zwłoki dwóch mężczyzn pozbawione głów. Policja podejrzewa porachunki wewnątrz rosyjskiej mafii...
Trzy miesiące wcześniej... Adam nadzoruje budowę domu. Przyjeżdża do niego Basia, informuje go o ciąży (jest w 7 tygodniu). Stefan ćwiczy wspinaczkę wysokogórską. We czwórkę, wraz z dziewczyną Stefana - Jolą, spotykają się w pubie.
Adam i Stefan chcieliby we współpracy z Włochami zbudować montownię skuterów. Jednak bank nie chce im udzielić kredytu w wysokości 300 tys. dolarów. Brakuje odpowiednich gwarancji, poręczenie w postaci mieszkania Stefana i działki budowlanej Adama nie wystarczają.
Stefan bez powodzenia próbuje odebrać pieniądze, jakie jest mu winien Matczak. Przypadkowo spotyka na ulicy Gerarda Nowaka, kolegę z dzieciństwa (mieszkali w tym samym bloku). Gerard proponuje pomoc w znalezieniu poręczyciela w zamian za prowizję w wysokości 20 %.
Ciąża Basi jest zagrożona, konieczny będzie dłuższy pobyt w szpitalu.
Stefan i Adam próbują negocjować z Gerardem wysokość prowizji. Umowa nie dochodzi do skutku, ale Gerard domaga się zwrotu "poniesionych" kosztów - 6 tys. dolarów.
Nowak niespodziewanie pojawia się w domu rodziców Adama. Kiedy Adam odrzuca żądania Gerarda, zostaje przez niego silnie uderzony. Następną wizytę składa Gerard Stefanowi, chce za wszelką cenę odzyskać "swoje" pieniądze. Wraz ze swoimi ludźmi robi nalot na mieszkanie dłużnika Stefana - Matczaka. Torturami (m. in. trzyma jego syna - niemowlę - za oknem) zmusza go do zwrotu długu, ale Stefan nie widzi ani grosza z tych pieniędzy. "Dług" wobec Gerarda rośnie o tysiąc dolarów dziennie.
Stefan wolałby zwrócić Nowakowi pieniądze, Adam próbuje walczyć. Zgłasza się na policję, nie zyskuje jednak żadnej pomocy ("wezwiemy go, pouczymy, nie będzie się czuł bezkarny").
Zrezygnowany Stefan zatrudnia się jako szofer w firmie niemieckiej.
Adamowi, przy pomocy ojca, udaje się załatwić kredyt z funduszu rządowego, może rozpocząć budowę montowni. Okazuje się jednak, że w międzyczasie Stefan był zmuszony odstąpić kontrakt z Włochami Gerardowi. Ten ponownie pojawia się u Adama. Twierdzi, że pieniądze, które w tajemnicy przed Adamem, zwrócił mu Stefan, były fałszywe. Dług wynosi już 26 tys. dolarów.
Adam zmuszony jest zatrudnić się w pizzerii, ukrywa się przed Gerardem mieszkając u kolegi - Tadeusza, zajmującego się na wpół legalnym handlem samochodami.
Gerard z Młodym nachodzi Stefana. Żąda, aby ten ukradł czeki szefa firmy, w której pracuje. Stefan ulega. Nowak pojawia się też u Basi w szpitalu, próbuje od niej zdobyć informację, gdzie ukrywa się Adam. Wiadomość tę zdobywa od Stefana, grożąc mu zgwałceniem Joli. Szantażem (grozi śmiercią siostrzeńca) zmusza Adama do powrotu do domu oraz żąda, aby ten zrealizował sfałszowane czeki ukradzione przez Stefana. Kiedy to okazuje się niemożliwe (do realizacji czeków konieczne jest hasło) zmusza go do przepisania prawa własności działki na siebie. Jego zabezpieczeniem staje się nóż, na którym Adam musiał zostawić odciski palców, a którym wcześniej kogoś zamordowano (tak przynajmniej twierdzi Gerard).
Basia, nie wiedząc o problemach męża, podejrzewa go o zdradę. Żyjąc w ciągłym stresie roni. Odchodzi od Adama.
Gerard próbuje zdobyć od Stefana hasło potrzebne do realizacji czeków. Chłopak przeżywa swoją sfingowaną egzekucję.
Okazuje się, że i Tadeusz został przez Gerarda wciągnięty w spiralę długów (ten sprzedał mu kradziony samochód). Przyjaciele chcą uciec z kraju, ale Stefan nie ma paszportu, zabrał mu go Gerard. Postanawiają nastraszyć Gerarda. Podstępem zwabiają Nowaka i Młodego do mieszkania Tadeusza, gdzie biją ich i krępują. W samochodzie prześladowcy odnajdują swoje dokumenty. Próbują go nastraszyć fałszywym telefonem od "swoich" bandziorów, a następnie wywożą nad rzekę. Tadeusz udaje złamanie nogi i zostawia Stefana i Adama samych.
Mężczyźni myślą o przetrąceniu bandytom nóg, ale Gerard prowokuje Adama - grozi zabiciem Basi. Adam wpada w szał i zabija obydwu mężczyzn. Wraz ze Stefanem stara się upozorować morderstwo na porachunki rosyjskiej mafii (rozbierają zwłoki, odcinają im głowy i w plastikowych workach wrzucają do Wisły).
Po morderstwie pozornie wszystko wraca do normy. Jednak Tadeusz ma pretensję do kolegów, że wciągnęli go w tę makabryczną sprawę, wyjeżdża do Kopenhagi. Wyrzuty sumienia nie dają spokoju Adamowi. Opowiada o wszystkim żonie. Myśli o ucieczce za granicę, Basia też go do tego namawia. W końcu zgłasza się na policję.
Końcowe napisy informują, że Adam i Stefan zostali skazani na 25 lat pozbawienia wolności, a Tadeusz na 6 lat. [J.C.]
Zwiastunpokaż
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Casting (reżyseria obsady)
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Współpraca operatorska
- Oświetlenie
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficznaw napisach nazwisko: Czachowski
- Dekoracja wnętrz
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- UdźwiękowienieStudio Sonoriawspółpracawspółpracawspółpracawspółpraca
- Zgranie dźwiękuDolby Stereo; Łódzkie Centrum Filmowe
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Studio montażu
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- KonsultacjaDariusz Gizak
- Opracowanie graficzne
- Efekty pirotechniczne
- Kierownictwo produkcji
- Organizacja produkcji
- Współpraca produkcyjna
- Producent
- Koproducent
- Produkcja
- Współfinansowanie
- Obsada aktorskaAdam BoreckiStefan KowalczykGerard NowakTadeusz FreiBasia, narzeczona AdamaJola, dziewczyna StefanaAnia, ciężarna leżąca w szpitalu wspólnie z Basiąmatka Adamaojciec Adama"Młody", pomocnik Gerardamatka BasiJoanna, siostra AdamaJurek, siostrzeniec Adamaszefowa operacji kredytowychżona Gerardażona MatczakaMatczak, właściciel sklepu, dłużnik Stefanadyrektor departamentu, kolega ojca Adamaoficer dyżurna przyjmująca skargę Adamaoficer dochodzeniowy nad Wisłąwłaściciel pizzerii, szef Adamalekarz opiekujący się Basią w szpitaludziewczyna z pralnidziewczyna Tadeuszaprezes niemieckiej firmy, szef Stefanasprzątacz w centrum handlowympolicjant nad Wisłączłowiek GerardaMarzena Chmielewiczpolicjant z wydziału zabójstw nad Wisłąrobotnik na budowie domu AdamaMarcin, kolega StefanaDawid Kaszlikowskikolega Stefanapolicjant nad Wisłączłowiek Gerardakelnerkapolicjant, szef ekipy, która odnalazła ciała w WiśleTomasz Nowosielskiżona mężczyzny kupującego samochód od Tadeuszamężczyzna kupujący samochód od TadeuszapielęgniarkaKasia, córka Gerardakelnerrobotnik na budowie domu Adamakelnerka; nie występuje w napisachkobieta dzwoniąca z aparatu telefonicznego w ostatniej scenie filmu; nie występuje w napisachorganizator bankietu; nie występuje w napisachpolicjant z kamerą nad Wisłą; nie występuje w napisach
Nagrodyschowaj
- 1999Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Wielka Nagroda "Złote Lwy"
- 1999Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za główną rolę męską
- 1999Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za muzykę
- 1999Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Dziennikarzy
- 2000Paszport "Polityki" (nagroda kulturalna tygodnika "Polityka")-Nagroda w kategorii: Film
za reżyserię "filmu, który jako pierwszy skomplikowanej rzeczywistości lat 90. spłaca wszelkie należności"; nagroda przyznana i wręczona 4.01; za rok 1999 - 1999Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP)-w kategorii filmu fabularnego
- 1999Wrocław (Festiwal "Najnowsze Kino Polskie")-Nagroda Główna
- 1999Wrocław (Festiwal "Najnowsze Kino Polskie")-nagroda za męską rolę główną
- 1999Wrocław (Festiwal "Najnowsze Kino Polskie")-nagroda za debiut
- 1999Wrocław (Festiwal "Najnowsze Kino Polskie")-wyróżnienie za zdjęcia
- 2000Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Nagroda Organizatorów im. Juliusza Burskiego
- 2000Machiner (nagroda miesięcznika "Machina")
w kategorii: film masowy; za rok 1999 - 2000
- 2000
- 2000
- 2000
- 2000
- 2000
- 2000
- 2000
- 2000
- 2000
- 2000
- 2000Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Nagroda Specjalna "Srebrna Statuetka Leliwity"
- 2000Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Nagroda Specjalna "Srebrna Statuetka Leliwity"
- 2000Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Nagroda Jury Młodzieżowego
- 2000Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Nagroda Publiczności
- 2000Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia")-Nagroda Główna "Jańcio Wodnik" za najlepszy film fabularny
- 2000Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia")-"Jańcio Wodnik" za muzykę
- 2000Złota Taśma (Nagroda Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP)-w kategorii: film polski
za rok 1999; ex aequo z filmem "Pan Tadeusz" (przyznane 25.01; wręczone 20.04) - 2001Filadelfia (MFF)-nagroda za reżyserię