Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DŁUG

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Premiera:
  1999. 11. 19
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Film sensacyjny
 • Barwny (negatyw: Vision Kodak), dźwięk: Dolby Stereo, 97 min

  Lokacje: Warszawa (Plac Zbawiciela).

Z Wisły wyłowione zostają zwłoki dwóch mężczyzn pozbawione głów. Policja podejrzewa porachunki wewnątrz rosyjskiej mafii...
Trzy miesiące wcześniej... Adam nadzoruje budowę domu. Przyjeżdża do niego Basia, informuje go o ciąży (jest w 7 tygodniu). Stefan ćwiczy wspinaczkę wysokogórską. We czwórkę, wraz z dziewczyną Stefana - Jolą, spotykają się w pubie.
Adam i Stefan chcieliby we współpracy z Włochami zbudować montownię skuterów. Jednak bank nie chce im udzielić kredytu w wysokości 300 tys. dolarów. Brakuje odpowiednich gwarancji, poręczenie w postaci mieszkania Stefana i działki budowlanej Adama nie wystarczają.
Stefan bez powodzenia próbuje odebrać pieniądze, jakie jest mu winien Matczak. Przypadkowo spotyka na ulicy Gerarda Nowaka, kolegę z dzieciństwa (mieszkali w tym samym bloku). Gerard proponuje pomoc w znalezieniu poręczyciela w zamian za prowizję w wysokości 20 %.
Ciąża Basi jest zagrożona, konieczny będzie dłuższy pobyt w szpitalu.
Stefan i Adam próbują negocjować z Gerardem wysokość prowizji. Umowa nie dochodzi do skutku, ale Gerard domaga się zwrotu "poniesionych" kosztów - 6 tys. dolarów.
Nowak niespodziewanie pojawia się w domu rodziców Adama. Kiedy Adam odrzuca żądania Gerarda, zostaje przez niego silnie uderzony. Następną wizytę składa Gerard Stefanowi, chce za wszelką cenę odzyskać "swoje" pieniądze. Wraz ze swoimi ludźmi robi nalot na mieszkanie dłużnika Stefana - Matczaka. Torturami (m. in. trzyma jego syna - niemowlę - za oknem) zmusza go do zwrotu długu, ale Stefan nie widzi ani grosza z tych pieniędzy. "Dług" wobec Gerarda rośnie o tysiąc dolarów dziennie.
Stefan wolałby zwrócić Nowakowi pieniądze, Adam próbuje walczyć. Zgłasza się na policję, nie zyskuje jednak żadnej pomocy ("wezwiemy go, pouczymy, nie będzie się czuł bezkarny").
Zrezygnowany Stefan zatrudnia się jako szofer w firmie niemieckiej.
Adamowi, przy pomocy ojca, udaje się załatwić kredyt z funduszu rządowego, może rozpocząć budowę montowni. Okazuje się jednak, że w międzyczasie Stefan był zmuszony odstąpić kontrakt z Włochami Gerardowi. Ten ponownie pojawia się u Adama. Twierdzi, że pieniądze, które w tajemnicy przed Adamem, zwrócił mu Stefan, były fałszywe. Dług wynosi już 26 tys. dolarów.
Adam zmuszony jest zatrudnić się w pizzerii, ukrywa się przed Gerardem mieszkając u kolegi - Tadeusza, zajmującego się na wpół legalnym handlem samochodami.
Gerard z Młodym nachodzi Stefana. Żąda, aby ten ukradł czeki szefa firmy, w której pracuje. Stefan ulega. Nowak pojawia się też u Basi w szpitalu, próbuje od niej zdobyć informację, gdzie ukrywa się Adam. Wiadomość tę zdobywa od Stefana, grożąc mu zgwałceniem Joli. Szantażem (grozi śmiercią siostrzeńca) zmusza Adama do powrotu do domu oraz żąda, aby ten zrealizował sfałszowane czeki ukradzione przez Stefana. Kiedy to okazuje się niemożliwe (do realizacji czeków konieczne jest hasło) zmusza go do przepisania prawa własności działki na siebie. Jego zabezpieczeniem staje się nóż, na którym Adam musiał zostawić odciski palców, a którym wcześniej kogoś zamordowano (tak przynajmniej twierdzi Gerard).
Basia, nie wiedząc o problemach męża, podejrzewa go o zdradę. Żyjąc w ciągłym stresie roni. Odchodzi od Adama.
Gerard próbuje zdobyć od Stefana hasło potrzebne do realizacji czeków. Chłopak przeżywa swoją sfingowaną egzekucję.
Okazuje się, że i Tadeusz został przez Gerarda wciągnięty w spiralę długów (ten sprzedał mu kradziony samochód). Przyjaciele chcą uciec z kraju, ale Stefan nie ma paszportu, zabrał mu go Gerard. Postanawiają nastraszyć Gerarda. Podstępem zwabiają Nowaka i Młodego do mieszkania Tadeusza, gdzie biją ich i krępują. W samochodzie prześladowcy odnajdują swoje dokumenty. Próbują go nastraszyć fałszywym telefonem od "swoich" bandziorów, a następnie wywożą nad rzekę. Tadeusz udaje złamanie nogi i zostawia Stefana i Adama samych.
Mężczyźni myślą o przetrąceniu bandytom nóg, ale Gerard prowokuje Adama - grozi zabiciem Basi. Adam wpada w szał i zabija obydwu mężczyzn. Wraz ze Stefanem stara się upozorować morderstwo na porachunki rosyjskiej mafii (rozbierają zwłoki, odcinają im głowy i w plastikowych workach wrzucają do Wisły).
Po morderstwie pozornie wszystko wraca do normy. Jednak Tadeusz ma pretensję do kolegów, że wciągnęli go w tę makabryczną sprawę, wyjeżdża do Kopenhagi. Wyrzuty sumienia nie dają spokoju Adamowi. Opowiada o wszystkim żonie. Myśli o ucieczce za granicę, Basia też go do tego namawia. W końcu zgłasza się na policję.
Końcowe napisy informują, że Adam i Stefan zostali skazani na 25 lat pozbawienia wolności, a Tadeusz na 6 lat. [J.C.]

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

2024.06.06 02:48:07
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.