Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OPERACJA SAMUM

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Premiera:
  1999. 05. 07
 • Gatunek:
  Film sensacyjny
 • Barwny (negatyw: Kodak), dźwięk: Dolby Digital, 88 min

  Lokacje: Turcja, wydmy Grochalskie Piachy w Puszczy Kampinowskiej, Warszawa (ogród zoologiczny przy ul. Ratuszowej 1/3, Plac Zbawiciela).

"Operacja Samum" to filmowa wariacja Władysława Pasikowskiego na temat autentycznych, choć bardzo zagadkowych wydarzeń. Chodzi o ujawnioną przez "Washington Post" brawurową akcję polskiego wywiadu w Iraku, tuż przed wybuchem wojny w Zatoce Perskiej. CIA miała wówczas poprosić nasze służby specjalne o pomoc w wywiezieniu amerykańskich szpiegów, którzy namierzeni przez iracki wywiad znaleźli się w bardzo nieciekawym położeniu. Bezprecedensowa misja polskiego wywiadu zakończyła się sukcesem, lecz jej okoliczności i personalia uczestników utajniono. I gdyby nie wścibstwo amerykańskich żurnalistów, "Operacja Samum" zapewne nigdy by nie powstała. Tym bardziej że niechętnym okiem na zamiary filmowców patrzył też Gromosław Czempiński, szef polskiego wywiadu podczas irackiej akcji, który - jak sam powiedział - długo i skutecznie blokował przyznanie pieniędzy na projekt Pasikowskiego. Zmienił jednak zdanie pod wpływem narastającej w mediach krytyki służb specjalnych i w rezultacie został merytorycznym konsultantem filmu, co oczywiście nie znaczy, że doszło do jakiegokolwiek naruszenia tajemnicy państwowej.
Główną rolę w "Operacji..." gra Marek Kondrat. On to nakłonił Władysława Pasikowskiego, by po raz pierwszy zrealizował film na podstawie cudzego scenariusza. Tekst Dutkiewicza i Bruttera tak bardzo przypadł aktorowi do gustu, że zdecydował się zostać współproducentem filmu. "Irackie" sceny plenerowe powstały w Turcji. Muzykę do "Operacji..." napisał sam Goran Bregovic.
Józef Mayer, kiedyś as polskiego wywiadu postanawia ratować aresztowanego i uwięzionego w Iraku syna. Rozpoczyna działania na własną rękę i wyrusza w bardzo ryzykowną podróż. Nie zdaje sobie sprawy, że uwolnienie syna nie będzie jego jedyną misją. Byli szefowie, za jego plecami knują spisek. Chcą wykorzystać Mayera jako przynętę na irackie służby bezpieczeństwa. Jego prywatna akcja ma odwrócić uwagę i zmylić czujność tajnej policji Saddama Hussaina. Polacy mają w tym czasie do wykonania bardzo ważne, niebezpieczne i politycznie delikatne zadanie - muszą wyprowadzić z Iraku amerykańskich szpiegów.
W filmie prawda miesza się z fikcją. W jakich proporcjach? Tego najprawdopodobniej nie dowiemy się nigdy. Szczegóły prawdziwej akcji są objęte tajemnicą państwową. Wiemy jedynie, że w jej wyniku udało się uratować amerykańskich szpiegów i razem z nimi wywieźć z Iraku tajne mapy. Akcja miała miejsce tuż przed wojną w Zatoce Perskiej. Jej bohaterowie pozostaną na zawsze anonimowi. Twarze i nazwiska będą mieli jedynie w filmie Władysława Pasikowskiego. Broński i Kosiński - tak nazywają się filmowi szpiedzy, w których role wcielili się Bogusław Linda i Olaf Lubaszenko. Film Władysława Pasikowskiego z założenia nie miał być wiernym odtworzeniem historii. Prawdziwe wydarzenia posłużyły tu do stworzenia atmosfery wokół fikcyjnej, szpiegowskiej intrygi. Na ich tle rozgrywają się dramatyczne losy ojca i syna - Józefa i Pawła Mayerów. Pojawi się między nimi piękna kobieta - żywiołowa i intrygująca agentka izraelskich służb specjalnych, Karen. To przez nią rozpoczną się wszystkie kłopoty Pawła. Józef Mayer jest chory na serce. Ma świadomość tego, że z jego zdrowiem nie jest najlepiej. Wiadomość o uwięzieniu syna spada na niego jak grom z jasnego nieba. Wie, że może liczyć tylko na siebie i wypróbowane od dawna metody działania. Zdaje sobie sprawę, że Irak, a w szczególności irackie więzienie to nie żarty. Jaką ma gwarancję, że syn jest faktycznie niewinny? Czy rzeczywiście w nic się nie wplątał? Co Irakijczycy mają mu do zarzucenia? Na te pytania nie zna odpowiedzi. Aresztowanie jego syna zbiega się w czasie z przygotowywanym przez polski wywiad na prośbę CIA wywiezieniem ważnych amerykańskich szpiegów z Iraku. To sprawa najwyższej wagi państwowej, być może jedyna okazja, by udowodnić Amerykanom wiarygodność polskich służb, zaprezentować prawdziwe zawodowstwo i odwagę. Gra toczy się o dużą stawkę, ale czy aż tak wysoką, żeby świadomie "wystawiać" jednego z najlepszych i najbardziej zasłużonych oficerów? Czy byli szefowie i koledzy będą na tyle bezwzględni, żeby z pełną premedytacją ryzykować życie Mayera? Przecież szansa na to, że wyjdzie z akcji cało jest bliska zeru...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2023.01.18 02:01:25
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.