Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LES ENFANTS DE LA GUERRE

  • Tytuł alternatywny: LES ENFANTS DU VENT
  • Tytuł polski: DZIECI WIATRU
  • Tytuł polski: DZIECI WOJNY
  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska, Francja
  • Rok produkcji:
    1991
  • Gatunek:
    Film wojenny
  • Język:
    francuski
  • Barwny, 2 części, Cz. 1 - 80 min, Cz. 2 - 82 min

    Istnieje także skrócona (100 minut) wersja filmu zatytułowana LES ENFANTS DU VENT (DZIECI WIATRU).

Zrealizowana w koprodukcji polsko-francuskiej opowieść o losach grupki dzieci, które fatalny zbieg okoliczności rzuca w wir wojennych wydarzeń na południu Polski. Zdjęcia kręcono w okolicach Zakopanego, angażując jako statystów miejscową ludność. W obsadzie zwracają uwagę nazwiska znanych polskich aktorów.
Gdy wybucha II wojna światowa, Olo ma ok. 9 lat. Chłopiec mieszka w Warszawie z rodzicami - ojcem reżyserem teatralnym i matką chirurgiem - oraz dwoma młodszymi braćmi: Adkiem i Mikim. Rodzice włączają się aktywnie w działalność konspiracyjną. Ale w 1944 r. siatka ruchu oporu, do której oboje należeli, zostaje zdekonspirowana. Uciekając przed aresztowaniami, rodzina opuszcza stolicę i wyjeżdża w góry. Rodzice umieszczają dzieci w domu sołtysa jednej z wiosek, gdzie wcześniej spędzali urlopy, a sami, pod przewodnictwem młodego górala Szymona ruszają przez zieloną granicę z misją kurierską. Mają wrócić najpóźniej za miesiąc.
Synowie tęsknią za nimi, ale stopniowo oswajają się z nową sytuacją. Adek i Miki spędzają dnie na zabawie, a Olo wraz z Krysią i Władkiem, dziećmi sołtysa, obserwują ruchy wojsk hitlerowskich w okolicy. Niemieccy żołnierze są też częstymi "gośćmi" w okolicznych gospodarstwach, gdzie rekwirują owce, zboże, ziemniaki, warzywa i owoce. Ludziom zaczyna brakować żywności i żona sołtysa coraz niechętniej patrzy na trzy dodatkowe "gęby" do wyżywienia. Tymczasem mijają kolejne dni, a rodzice chłopców nie wracają.
Gdy dom sołtysostwa zostaje okradziony przez dwóch handlarzy, którym gospodarze udzielili gościny, rozsierdzona kobieta wykorzystuje to jako pretekst, by wyrzucić Ola i jego braci z domu. Chłopców przyjmuje pod swój dach uboga góralka Maria, która po śmierci męża samotnie wychowuje syna Jędrka. Jędrek, zazdrosny o zainteresowanie, jakie Krysia okazuje "miastowemu", sprzeciwia się decyzji matki, ale ta jest nieugięta, choć w domu bieda aż piszczy.
Jędrek nie daje za wygraną i po niedzielnej mszy rzuca się z pięściami na Ola. Do bójki przyłączają się inni chłopcy, robi się wielkie zamieszanie, nad którym nawet ksiądz nie potrafi zapanować. Olo, choć pokiereszowany, zaczyna dostrzegać zabawną stronę całego zajścia i jego widowiskowość. Wpada na pomysł, by przygotować we wsi przedstawienie wzorowane na komediach z Charliem Chaplinem, które tak chętnie oglądał w Warszawie. Wraz z braćmi, Krysią i Władkiem rozpoczyna próby.
Przedstawienie odnosi ogromny sukces. Szymon, który od dawna wybierał się na targ do Zakopanego po konia, namawia dzieci, by poszły razem z nim, a po drodze dawały przedstawienia. Dostarcza ludziom trochę radości, a przy okazji coś zarobią. Mali aktorzy z ochotą przystają na jego propozycję.
W lesie natykają się na oddział partyzantów, którzy oferują im nocleg w skalnej grocie. Ale nad ranem oddział zostaje otoczony przez Niemców. Dzieci pod kierunkiem Szymona i jednego z partyzantów, "Profesora", uciekają w las, pozostali usiłują odeprzeć atak. Ale po drodze Szymon wpada do potoku i porwany silnym nurtem znika w ciemnościach, a "Profesor" zostaje ranny. Piątka dzieciaków jest odtąd zdana tylko na siebie.
Olo, Adek i Miki oraz ich przyjaciele docierają z rannym partyzantem do młyna. Gospodarze, choć niechętnie, udzielają im schronienia. Gdy Jędrek przynosi wiadomość, że do młyna zbliża się oddział niemieckich żołnierzy, chłopcy ukrywają partyzanta w piwnicy. Niemcy żądają jedzenia i wódki. Podpiwszy zdrowo, gwałcą młynarzównę. Dzieci z przerażeniem oczekują świtu. Gdy żołnierze wreszcie odchodzą, zrozpaczony młynarz nakazuje im też się wynosić. Niestety, partyzant zmarł w nocy od odniesionych ran.
Okazuje się, że Szymon jest zdrowy i cały. Usiłuje odnaleźć Ola i resztę, ale los sprawia, że stale mija się z dziećmi, które tymczasem dotarły do miasteczka. Znajomy góral załatwia im przewodnika, który ma odprowadzić całą gromadkę z powrotem do wsi. Przewodnik bierze pieniądze, ale za miasteczkiem porzuca swych podopiecznych i znika. Dzieci znów są zdane tylko na siebie. Niebawem wpadają w ręce niemieckiego patrolu i trafiają do lokalnej siedziby gestapo. Od śmierci ratuje ich przybycie do miasteczka delegacji szwajcarskiego Czerwonego Krzyża. Głodna, zmęczona i coraz bardziej przerażona gromadka kontynuuje wojenną tułaczkę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2014
    Trento (Trento Film Festival)-Nagroda dla najlepszego filmu fabularnego
2024.03.01 02:36:03
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.