Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RUDLICKI, PUŁAWSKI, PRUSZKOWSKI...

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2024
  • Barwny, 48 min

Film na temat początków przemysłu lotniczego oraz aeroklubów w Lublinie i zarazem w Polsce. W Lublinie urodził się i zdał maturę w Szkole Handlowej Męskiej Vetterów genialny konstruktor samolotów myśliwskich oraz zapalony awiator - Zygmunt Puławski, który w wieku niespełna 29 lat zginął w katastrofie samolotu-amfibii. W lubelskich Zakładach Mechanicznych Plage & Laśkiewicz głównym konstruktorem samolotów był Jerzy Rudlicki, który po wojnie na emigracji pracował w USA nad kolejnymi rozwiązaniami technicznymi używanymi do dziś w lotnictwie i kosmonautyce. We współczesnych konstrukcjach są nadal stosowane płat Puławskiego oraz usterzenie Rudlickiego. W przedwojennym Kazimierzu Dolnym mieszkał malarz, rektor Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, organizator słynnych plenerów malarskich, ale też zapalony pilot, Tadeusz Pruszkowski. Jego studentką była m.in. Hanka Henneberg, również pilotka i ukochana Zygmunta Puławskiego. W okresie międzywojennym powstały aerokluby lubelski i warszawski, które istnieją do dziś. Te wszystkie wątki, takie, jak początki przemysłu lotniczego, barwne życie artystów-lotników w Kazimierzu Dolnym, ale również dramatyczne, jak katastrofa Zygmunta Puławskiego oraz losy wojenne i przymusowa emigracja Jerzy Rudlickiego, które się ze sobą splatają, są przedmiotem filmowej narracji. Historię polskiego lotnictwa śledzi pasjonat i autor książek na ten temat Mirosław Gajewski i to jego śladem podąża kamera. Materię filmu stanowią zatem materiały ikonograficzne, listy, wspomnienia a także fotografie archiwalne. Przede wszystkim jednak autorzy filmu docierają do miejsc związanych z bohaterami, a są Lublin, Kazimierz Dolny i Olbięcin.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.11.14 00:38:52
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.