Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RODZINA KOSSAKÓW

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Barwny, 30 min

Dokument poświęcony słynnej familii artystycznej Kossaków.
Protoplastą rodu był Juliusz Kossak (1924 - 1899) – malarz, rysownik, ilustrator. Dominującym tematem jego twórczości stał się koń w najróżniejszych ujęciach, przede wszystkim w scenach z dziejów i wojen dawnej Rzeczypospolitej, obrazach walk powstańczych o niepodległość. W dziejach sztuki polskiej, to Juliuszowi przypisana została pozycja piewcy tradycji szlacheckich i rycerskiej przeszłości narodu.
W jego ślady poszedł syn Wojciech (1856 - 1942) stwarzając własny, niepowtarzalny styl malarstwa batalistycznego. Na jego zainteresowania niewątpliwie wpływ wywarła służba wojskowa. Wojciech studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie i podobnie jak ojciec w Paryżu i Monachium. Razem z Janem Styką malował słynną „Panoramę Racławicką”, wystawioną w 1984 roku z okazji 100. rocznicy powstania kościuszkowskiego w specjalnym budynku we Lwowie, podczas wielkiej wystawy krajowej. Wojciech malował, oprócz panoram, obrazy historyczne z postania listopadowego, z Legionów podczas I wojny światowej, wydarzenia z dziejów II Rzeczypospolitej.
W takiej rodzinie również Jerzemu (1886 - 1955) pozostało kontynuować dzieło dziadka i ojca. Został malarzem koni i ułanów. Malarską edukację zdobył w rodzinie. W jego obrazach dominują tematy batalistyczne z lat współczesnych. Córki Wojciecha, Maria i Magdalena oraz bratanica Zofia znalazły zasłużone miejsce w literaturze.
Maria z Kossaków Pawlikowska - Jasnorzewska (1891 - 1945) pisała wiersze i dramaty. Jej poezje cenili Skamandryci, zwłaszcza Tuwim zachwycał się niezwykłą urodą jej strof. Tomiki „Niebieskie migdały”, „Pocałunki”, „Dancing”, „Różowa magia” część czytelników potraktowała entuzjastycznie, ale niektórzy krytycy uznali wtedy za obrazoburczą jej subtelną lirykę miłosną.
Magdalena z Kossaków Starzewska - Niewiadomska, znana pod pseudonimem Samozwaniec (1894 - 1972) zasłynęła z prozy satyrycznej. Już jej pierwsza powieść, parodia „Trędowatej” Heleny Mniszkówny pt. „Na ustach grzechu” zyskała ogromne uznanie – krytyki i czytelników. Magdalena Samozwaniec należała do najpopularniejszych pisarek, była kronikarką obyczajowych przemian w Polsce XX wieku. Ich stryjeczna siostra, Zofia Kossak - Szczucka (1890 - 1968) pisała powieści historyczne – „Krzyżowcy”, „Król trędowaty”, „Bez”, oręża „Złota wolność”, „Dziedzictwo”.(TVP)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 05:39:16
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.