Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BESTIA

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1978
  • Premiera:
    1979. 02. 26
  • Gatunek:
    Film psychologiczny
  • Barwny, 2862 m, 94 min

    Lokacje: Łódź (dworzec Łódź Kaliska).

Dramatyczna opowieść o człowieku targanym namiętnościami, rozgrywająca się na terenie Wielkopolski w ciągu kilku miesięcy poprzedzających wybuch I wojny światowej.
Po kilku latach studiów w Szwajcarii wraca do swego majątku w Wielkopolsce Paweł Sarnawski. Spotkanie i rozmowy z matką i wujem, wizyty u narzeczonej wypełniają pierwsze dni. Paweł jest człowiekiem pełnym energii i planów na przyszłość, zdobytą wiedzę pragnie wykorzystać dla unowocześnienia podupadłego gospodarstwa. Stanowczo przeciwstawia się sprzedaży majątku. Za poręczeniem przyszłego teścia uzyskuje pożyczki z Kasy Mianowskiego, Sprowadza nawozy sztuczne, zamawia nowoczesne maszyny rolnicze z fabryki Cegielskiego, planuje budowę domu ludowego. Nie zaniedbuje także obowiązków patriotycznych. Udaje mu się zorganizować grupę młodych chłopów. Na spotkaniach czyta im poezje pobudzające uczucia patriotyczne, ale także uczy ich strzelać. Majątek Sarnawskiego znajduje się blisko granicy, planowane jest przerzucenie wyszkolonych ludzi do formujących się w Galicji Legionów. Narzeczona - Anna Lipkowska rozumie i podziwia ukochanego. To założone według pozytywistycznych wzorów życie zakłóca przypadkowe zbliżenie z jedną z kobiet, pracujących w gospodarstwie Pawła. Z początku wydaje mu się ono bez znaczenia, ale ponownie prosząc rządcę o ułatwienie kontaktu stanowczo zaznacza, że ma to być ta sama dziewczyna (Dorota). Żeni się z Anną, są szczęśliwi, wszystko układa się pomyślnie. Ale po pewnym czasie wraca myślą do tamtej dziewczyny, spotkania z Dorotą stają się koniecznością. Zbliżenia z nią przeżywa bardzo gwałtownie. Uświadamia sobie, że namiętność, która nim zawładnęła jest silniejsza i niezależna od jego woli. To, co przedtem było ważne, co go cieszyło, teraz nie ma znaczenia. Paweł machinalnie odpowiada na pytania rządcy, nie stawia się na spotkania z chłopami, lekceważy konspiracyjne zadania. Żona głęboko przeżywa rozdźwięk jaki między nimi nastąpił. Paweł rozdrażniony pytaniami o przyczynę, wyznaje Annie, że jej nienawidzi. Pewnej nocy zastaje w pokoju Pawła Dorotę, następnego dnia wyjeżdża do rodziców. Paweł nie licząc się z matką, wyrzutami księdza i ostrzeżeniami wuja sprowadza Dorotę do domu. Spędza z nią dni i noce, w całkowitym zapamiętaniu, odcięty od świata. Tymczasem przed dwór Sarnawskiego przywożą kilku zabitych chłopów - to ci, którzy usiłowali przekroczyć granicę; przedsięwzięcie nie powiodło się w dużym stopniu z jego winy. Paweł, całkowicie zatracony w swojej namiętności, nie znajdując innego wyjścia postanawia zastrzelić dziewczynę. Zbiegającym się ludziom mówi, że zabił diabła. Kwaterujący we dworze oficerowie oddziału niemieckiego lekceważą jego wyznanie uznając go za wariata. Sprawa jest dla nich nieistotna. Wybuchła I wojna światowa. Paweł sam wymierzy sobie sprawiedliwość.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DIABEŁ
Opowiadanie
AutorLew Tołstoj
2024.06.06 02:18:46
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.