Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BEZ ZNIECZULENIA

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1978
  • Premiera:
    1978. 11. 27
  • Gatunek:
    Film psychologiczny, Film obyczajowy
  • Barwny, 3600 m, 125 min

    Lokacje: Warszawa (gmach sądu przy Alei Solidarności 71, podwórze między domami przy ul. Cecylii Śniegockiej).

"Bez znieczulenia", choć zaliczany do najważniejszych filmów "kina moralnego niepokoju", w dorobku Andrzeja Wajdy nie plasuje się w ścisłej czołówce. Nie dorównuje takim arcydziełom, jak "Ziemia obiecana", "Człowiek z marmuru" czy "Popiół i diament". Mimo to ma kilka niepodważalnych zalet, w tym znakomitą rolę Zbigniewa Zapasiewicza oraz garść przenikliwych obserwacji psycho- i socjologicznych, pozwalających lepiej zrozumieć mechanizm niszczenia nieprzeciętnych jednostek w PRL-u. Dramat wybitnego dziennikarza uwikłanego w konflikty osobiste i zawodowe. Kryzys małżeństwa, rzutujący na sferę aktywności zawodowej bohatera, daje pretekst do postawienia ważnych pytań natury moralnej i obnażenia mechanizmów społeczno - obyczajowych.

W telewizji emitowany jest program "Trzech na jednego", którego bohaterem jest znany korespondent zagraniczny Jerzy Michałowski. Program jest odtwarzany z taśmy, w tym samym czasie Michałowski przylatuje na lotnisko z kolejnego wyjazdu. Wita go żona Ewa z córeczką Gapcią. W samochodzie przed domem Ewa oświadcza mężowi, że postanowiła od niego odejść, i odjeżdża. Jerzy nie rozumie jej decyzji, nie umie, ani nie chce się z nią pogodzić. Szuka kontaktu z żoną przez jej przyjaciółkę, dentystkę Wandę.
Trudności osobiste Michałowskiego zbiegają się z kłopotami zawodowymi. Jego wystąpienie telewizyjne nie zyskało uznania. W trakcie posiedzenia redakcyjnego jury nagrody za najlepszą książkę roku Michałowski angażuje cały swój autorytet po stronie autora, który jednak przegrywa. Głównym oponentem Jerzego staje się młody dziennikarz Jacek Rościszewski, aktualny przyjaciel Ewy. Jerzy wkrótce odkrywa ten związek i boleśnie zraniony doprowadza do ulicznej bójki z konkurentem. Niebawem okazuje się także, iż rzekomo z powodu nieporozumienia zostają odwołane wykłady Michałowskiego na uniwersytecie. Studenci przychodzą do swojego ulubionego wykładowcy do domu, żądając wyjaśnień. Rozmowy, obficie zakrapiane alkoholem, przeciągają się długo w noc. Towarzystwo rozchodzi się dopiero nad ranem, ale jedna z dziewcząt, Agata, pozostaje dłużej. Zastaje ją rano gosposia Michałowskich, która przyprowadza w tajemnicy przed Ewą Gapcię.
Niespodziewanym pretekstem do spotkania z żoną staje się przyjazd starszej córki Michałowskich, uczącej się za granicą Oleńki. Rodzice dla dobra dziecka odbywają wspólnie spacer, na którym odgrywają scenę pogodzenia się. Po odjeździe Oleńki wszystko wraca do stanu poprzedniego.
Kolejnym ciosem dla Michałowskiego jest wiadomość o odwołaniu wyjazdu zagranicznego, na który bardzo liczył. Jerzy szuka oparcia u przyjaciela Brońskiego, ale okazuje się, że Broński został właśnie odwołany z piastowanego stanowiska i ma być delegowany na placówkę zagraniczną. Ostatnia próba pojednania się z Ewą - wspólna kolacja - kończy się także fiaskiem. Ich małżeństwo ma znaleźć rozwiązanie w sądzie. Jerzy konsekwentnie odmawia zgody na rozwód, co powoduje wytoczenie przeciwko niemu przez stronę przeciwną oszczerczych i nieprawdziwych argumentów. W pewnym momencie dotknięty rozgrywającą się farsą Michałowski opuszcza salę sądową. W nagłym odruchu Ewa próbuje go zatrzymać, ale jest już za późno.
Na ulicy tworzy się zbiegowisko. Z pobliskiego domu na noszach wynoszą ciężko poparzonego człowieka. W zmasakrowanej twarzy z trudem można rozpoznać rysy Jerzego. W tłumie gapiów są Agata i Ewa. Pierwsza roztrzęsiona opowiada, że eksplodował od dawna zepsuty piecyk gazowy…

Film Wajdy, mimo scenariuszowych uproszczeń, zjednuje widza pasją i odwagą w penetrowaniu drażliwych problemów peerelowskiej rzeczywistości. Balansując na krawędzi publicystycznego stereotypu pokazuje ciemną stronę "najlepszego" z ustrojów, gdzie króluje kult urawniłowki, obłuda i zawiść. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

  • 1978
    Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Wielka Nagroda "Złote Lwy Gdańskie"
  • 1978
    Samowar, Nagroda Entuzjastów Kina (przyznawana przez DKF w Świebodzinie)
  • 1979
    Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP)-w kategorii filmu fabularnego
  • 1979
    Cannes (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Nagroda Jury Ekumenicznego
2024.06.06 02:18:44
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.