NAUKA LATANIA
- Film dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2021
- Barwny, 74 min
Co roku w Polsce w instytucjonalnej pieczy zastępczej, czyli domach dziecka, rodzinach zastępczych spokrewnionych lub zawodowych oraz innych instytucjach opiekuńczych, przebywa ponad 70 tysięcy dzieci i młodzieży. Zdecydowana większość z nich ma żyjących rodziców. Rodziców niewydolnych, dysfunkcyjnych, pogrążonych w nałogach. Czasami dziecko przebywa w instytucji tylko parę lat, czasami kilkanaście. Czekając na to, żeby rodzice wrócili do normalności i odebrali ich z instytucji, sami snują, często naiwne, marzenia o własnej rodzinie i własnym samodzielnym życiu. Najczęściej ten moment powrotu do biologicznej rodziny nigdy nie następuje.
Marietta, Michał i Ania to trójka bohaterów, z których każde przebywało przez dłuższy lub krótszy czas w domach dziecka. Każde z nich ma żyjącą matkę, byłą lub obecną alkoholiczkę. Ojcowie, najczęściej tez alkoholicy, są nieobecni w ich życiu. Po opuszczeniu domu dziecka, ruszają w świat, rozpocząć własną samodzielność. Przyglądając się fragmentom życia tej trójki bohaterów, pragnę zadać pytanie, czy wyjście z zaklętego kręgu złej rodziny jest możliwe i czy uda się bohaterom zbudować bliskie relacje, założyć własne rodziny.
18-letnia Marietta lada chwila ma otrzymać mieszkanie socjalne. Wprowadzi się tam ze swoim ślepym kotem Ozyrysem, pragnie przygarnąć jeszcze psa. Marietta dzieciństwo spędziła tułając się z matką alkoholiczką po ośrodkach pomocy. Teraz pragnie przerwać zaklęty krąg niepowodzeń i zaznać stabilizacji we własnym domu. W tych staraniach wspiera ją jej dziewczyna Julia.
Największym marzeniem Michała jest jak najszybsze założenie własnej rodziny. Naiwne pragnienia wynikają po części z ogromnego głodu uczuć, a z drugiej strony z niepełnosprawności intelektualnej. Oddany w wieku dwóch lat do domu dziecka, nigdy nie miał kontaktu ze swoją matką, która nie zabierała go na święta ani wakacje. Kiedy skończył 18 lat i zaczął pracować, wyciągnęła ręce po pieniądze. Michał, osoba pogodna i ciepła, związek z dziewczyną wyobraża sobie tak jak romantyczny film.
25-letnia Ania, która swoje nastoletnie lata spędziła w domu dziecka, jest matką czwórki dzieci, z których dwójka poszła do adopcji. Ania i jej partner, starszy od niej o 20 lat Krzysztof nie potrafili stworzyć stabilnego domu dla swoich dzieci. Anię zastajemy w momencie, kiedy dwójka jej młodszych dzieci trafia również do rodziny zastępczej, ale Ania ma szansę na ich odzyskanie.
Samodzielnemu życiu towarzyszą lęki i niepewność. Samodzielność oznacza wolność, która jest piękna ale jednocześnie trudna. Jakich wyborów dokonają moi bohaterowie? Czy
sobie poradzą? Jakie domy zbudują dla siebie, swoich partnerek i partnerów? Jakimi będą rodzicami dla swoich dzieci? Film próbuje również zwrócić uwagę na system pomocy rodzinie, który funkcjonuje w Polsce. O losach dzieci decydują często, nie - czujący ludzie, ale przestraszeni urzędnicy.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Scenariusz
- Lektorgłos sędzi
- Zdjęcia
- Operator kameryII
- Asystent operatora obrazuDagmara Dzikowicka
- Korekcja barwna
- Kopia DCP
- Muzyka
- Wykonanie muzykiJan Komorov (zespół)w składzie: Kuba Słomkowski - gitara, klawisze, wokal; Igor Wójcik - gitara basowa; Bartosz Goliszek - perkusja; Jakub Dykiert - klawisze, wokal
- Nagranie muzyki
- Dźwięk na planie
- Udźwiękowieniewspółpraca
- Zgranie dźwiękuwspółpraca
- Montaż
- RedakcjaTVP
- Public relationsMaja Duczyńskai komunikacja z mediami
- FotosyJoanna Olichwer
- Making ofJoanna Olichwer
- Grafika
- Napisy
- Tłumaczenie
- Kierownictwo produkcji
- Współpraca produkcyjna
- Producent
- KoproducentTVP
- Produkcja
- Koprodukcja
- Współfinansowanie