Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CUDOWNE MIEJSCE

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1994
 • Premiera:
  1995. 01. 12
 • Barwny, 93 min

  Lokacje: Czeszów.

Do małej wioski przyjeżdża młody, piękny, ambitny, ale - jeśli tak można powiedzieć - mało doświadczony zawodowo ksiądz Jakub. Obejmuje pierwszą w życiu parafię. Już wstępne kontakty sygnalizują, że znalazł się w środowisku, którego nie tylko nie zna, ale i nie rozumie; trudno więc będzie o wzajemną akceptację, zwłaszcza że Jakuba przytłacza psychicznie prymitywna bezduszność miejscowych wiernych. Pomocy w pełnieniu duszpasterskich obowiązków szuka więc młodziutki proboszcz w sposób naturalny u opiekuna sąsiedniej parafii. Ksiądz Andrzej jest równie niekonwencjonalny w sposobie bycia oraz pojmowania kapłańskich powinności, jak niekonwencjonalna jest jego pierwsza wizyta. Spotkanie owocuje szczególną więzią, będącą rodzajem podporządkowania Jakuba i naśladowania przezeń praktyk starszego kolegi wobec parafian. Są one równie niecodzienne, co skuteczne. Tymczasem okoliczna społeczność spodziewa się cudu, który według wszelkich znaków powinien się dokonać w parafii księdza Andrzeja. Dokonuje się on jednak w parafii nowego księdza. Naznaczona krwawymi stygmatami jest kelnerką w miejscowej gospodzie, znaną z tego, że nie szczędzi swych wdzięków. Także naiwnemu księdzu Jakubowi, który zresztą w pewien sposób poddaje się jej zalotom. Zaszokowani parafianie są początkowo skłonni ukamieniować kapłana, ostatecznie jednak zwracają "dłoń karzącą" w stronę stygmatyczki. W jej obronie staje ksiądz Andrzej, konsekwentnie potwierdzający tym gestem swoją postawę wobec zbiorowości, z którą związał go los i powinność. Również niewinny Jakub, którego po cieplarni seminaryjnej zmroził wicher pokus tego świata, zawdzięcza mu szansę przetrwania w roli dojrzałego człowieka i przewodnika duchowego.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1994
  Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Dyplom Stowarzyszenia Filmowców Polskich
 • 1994
  Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Nagroda Organizatorów im. Juliusza Burskiego
 • 1994
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za reżyserię
 • 1994
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za scenografię
 • 1994
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za główną rolę kobiecą
 • 1994
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za drugoplanową rolę męską
 • 1994
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za kształt plastyczny
 • 1995
  Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Nagroda Publiczności
2020.05.20 00:23:58
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor