SANITARIUSZKA
- Film dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2021
- Barwny + czarno-biały, 23 min
Filmowa opowieść o Walerii Nabzdykowej z rodu Augustynów z Grabiny w powiecie prudnickim, sanitariuszce w III powstaniu śląskim, nauczycielce i aktywnej działaczce społecznej, zaangażowanej w czasie wojny w pracę konspiracyjną AK. Przeżyła prawie cały XX wiek (1901-1999), do końca życia, mimo sędziwego wieku, bacznie obserwowała co się dzieje na Śląsku i reagowała, gdy uznała, że jakieś decyzje są krzywdzące dla Ślązaków.
Nauczycielka z wykształcenia i powołania, bo gdy musiała po wyjściu za mąż opuścić szkołę (w szkolnictwie polskim na Śląsku obowiązywał w okresie międzywojennym celibat), zaangażowała się w pracę społeczną, którą kontynuowała także po wojnie, prowadząc m.in. kursy repolonizacyjne i nieustającą aktywność prelegencką popularyzując dzieje Śląska.
W filmie prezentujemy fragmenty znajdujących się w archiwum Radia Opole nagrań, zawierających wspomnienia W. Nabzdykowej z czasu walk powstańczych. Wybrane fotografie wzbogaciły z kolei wypowiedzi historyków: prof. Franciszka Marka i prof. Michała Lisa.
Filmową opowieść o sanitariuszce zamykają wydarzenia, w których W. Nabzdykowa uczestniczyła już w latach powojennych, przede wszystkim na ziemi prudnickiej. Oprawą muzyczną filmu są m.in. wybrane fragmenty z repertuaru śląskich pieśni ludowych w wykonaniu zespołu Silesia.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Scenariusz
- Lektornie występuje w napisach
- Zdjęcia
- Dźwięk
- Udźwiękowienie
- Montaż
- Produkcja
- Współfinansowanie